Celá anabáze boje proti vajglům začala u Kukly před sedmi lety, kdy nabízel kapesní popelníčky. Ty se však neujaly. Kýženého cíle nedosáhl ani s popelníkem nazvaným Bouda na špačka. „Vyvinuli jsme ortodoxní stojanový a nástěnný popelník, který se hodí pro bary, restaurace, kavárny, bistra či hudební festivaly. Těchto popelníků jsme za tři roky rozdali a prodali přibližně 120 kusů,“ zavzpomínal.

Ani tento neúspěch ho ale neodradil a po dvouletém vývoji přišel jeho dosud největší popelník s lakonickým názvem Vajgl. S tímto obřím oharkem, vyrobeným z odpadové PVC trubky, kde je típátko v podobě vajglu vyrobeno na 3D tiskárně, chce nyní dobýt česká města.

První starosta je pro

„Naše vize je umístit do veřejného prostoru co nejvíce našich popelníků a vytvořit síť sběrných míst, ze kterých jednou budeme cigaretové nedopalky sami odebírat a dále druhotně zpracovávat a dávat jim nový život,“ nastínil vizi Kukla. Se svým nápadem již oslovil odbory životního prostředí třetí a čtvrté pražské městské části.

Ostatně právě Praha 3 má s nedopalky a iniciativami proti nim již zkušenosti a osadila ulice jedenácti speciálními popelníky. „Například v listopadu nám vyšlo, že v těchto popelnících, které čistíme jednou za měsíc, bylo 250 nedopalků na kus. I proto zvažujeme rozmisťovat další. Podle našeho zadání je vyrobila jedna kovářská dílna v poměrně nápadné formě, aby si jich lidé všimli a byly jim připomínkou, že nedopalky nepatří na chodník,“ uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (STAN).

Sám pak přiznal, že se mu nápad iniciativy BezVajglu líbí a nebránil by se spolupráci.

Zbývá ještě 30 tisíc 

Kdy by však mohly popelníky z dílny Petra Kukly začít vstupovat do ulic českých měst a změnit myšlení některých lidí, kteří si stále myslí, že házet nedopalky na zem je normální, ještě není jasné. K výrobě má dopomoci crowdfundingová sbírka na portálu Hithit.cz, kde ke konečné částce 100 tisíc korun chybí ještě 30 tisíc.

Z údajů Státního zdravotního ústavu vyplývá, že například v roce 2020 bylo v české populaci celkem 23 procent kuřáků starších patnácti let. Přibližně jedna pětina všech úmrtí připadá na vrub kouření, na nemoci spojené s cigaretami u nás ročně zemře přibližně 18 tisíc lidí. A to především na kardiovaskulární nemoci, nemoci dýchací soustavy a zhoubné nádory.