Na znepokojivou situaci na řece Bílině jako první upozornili ve středu 29. března před polednem severočeští rybáři, kteří si všimli tvořící se pěny pod ústeckým jezem jen kilometr před ústím řeky do Labe. „Dle kolegů z Povodí Ohře je zdroj této látky někde na Mostecku,“ informoval Deník mluvčí severočeské pobočky Českého svazu rybářů Jan Skalský.

„Není to ojedinělý případ, letos podobnou situaci pozorujeme už potřetí,“ pokračoval Skalský.

V nadjezí není látka moc znát, ale pod jezem se tvoří až čtyři metry vysoké hromady pěny. Ta je podle rybářů cítit po saponátech.

Prvky moderních sanitek předvádí a vysvětluje mluvčí a aktivní záchranář Prokop Voleník. Ústecka záchranná služba dostala moderních sanitek celkem 14, za více než 53,4 milionu korun.
OBRAZEM: Podívejte se, tyhle nové supermoderní sanitky nás budou zachraňovat

„Informaci o znečištění jsme dostali v ranních hodinách od elektrárníka na jednom z jezů na dolním toku Bíliny. Z dostupných informací bylo jasné, že k úniku znečišťující látky došlo někdy v noci,“ objasnil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

V tomto státním podniku mají zkušenosti s tím, kdo mohl podobnou událost způsobit, tentokrát se ale nepodařilo viníka najít. „Podobné situace nastávají vždy s několikaměsíčním odstupem, proto už víme, kam se dívat. V tomto případě však viník události nebyl prokázán,“ pokračoval Svejkovský.

Dle něj je znečištění závažné, ale naštěstí ne katastrofické, při kterém by docházelo k hromadným úhynům ryb a dalších vodních živočichů. „Bohužel s tím ani nemůžeme nic dělat, musíme čekat, než se saponát i nánosy pěny postupně odplaví,“ dodal Svejkovský.