„Naše zoo získala prvenství v kategorii přestavba roku za rekonstruovanou expozici tučňáků brýlových. Slavnostní otevření proběhlo na začátku prosince 2017, kdy dorazil transport s deseti jedinci z anglické Zoo&Aquarium Living Coasts, Torquay,“ informovala mluvčí zoo Nikola Roštejnská.

Venkovní prostory expozice nabízejí tučňákům dva bazény, v dolní části mají velký bazén s krou a v horní části malý bazén s písčitou pláží lemovanou přírodními hnízdními norami, na kterou mají návštěvníci možnost hledět z vyvýšené terasy. Hlavní budova s manipulační místností a s vnitřním bazénem je obložena dřevem a celý exteriérový design je tvořen pomocí technologie umělých skal.

„Z ocenění máme radost, je pochvalou pro všechny pracovníky, kteří se na realizaci expozice podíleli. Spokojenost tučňáků dokládají každoroční vylíhnutá mláďata, poslednímu přírůstku z loňského prosince se daří velmi dobře,“ doplňuje zástupce ředitele pro péči o zvířata a zahradnictví Lukáš Štěrba.

Ústecká zoo už v soutěži Bílý slon slavila několik úspěchů. „Za rok 2018 jsme obdrželi dvě ocenění za odchovy. Třetí místo obsadil odchov korovce mexického a první místo získal odchov kajmana malého,“ dodala mluvčí Roštejnká.

Soutěž Bílý slon má letos za sebou už 26. ročník, vyhlašuje ji sdružení Česká zoo pro zoologické zahrady sdružené v Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Soutěž má dva okruhy, prvním jsou stavby s kategorií nová a rekonstruovaná a druhou jsou odchovy s kategorií savci, ptáci a ostatní. Cílem je ocenit náročnou práci chovatelů, zoologů a dalších pracovníků zoo, kteří se svými úspěchy řadí mezi světovou špičku.

(ros)