„Nevybírám si, kdo bude na bohoslužbě nebo u stolu, kde jím. Přijmu každého, kdo se se mnou chce setkat,“ vysvětluje biskup.

Minulou neděli jste se setkal s Davidem Rathem. Jak k tomu došlo?
Byl jsem na pastorační návštěvě kostela v Bakově nad Jizerou, který je součástí naší diecéze. Bohoslužbu navštívil i pan doktor Rath, který potom přišel i na oběd do nedaleké restaurace. Ostatně jako téměř všichni z kostela, kolem třiceti lidí.

Setkal jste se s Davidem Rathem už někdy dříve?
Ne, nikdy. Navštívil jsem litoměřickou věznici, když tam byl ve vazbě, ale přímo u něj jsem nebyl. Dosud jsem ho znal jen z médií jako arogantního, ale nesmírně inteligentního člověka, který velmi pohotově mluví. Při osobním setkání jsem měl dojem, že v kriminále zpokorněl.

Objevil se na mši náhodou, nebo se záměrem se s vámi potkat v rámci své předvolební kampaně?
Nevím. Vše bylo v režii místního duchovního správce. Myslím si ale, že to nebylo nic zamýšleného. O volbách nebo jeho kandidatuře mezi námi nepadlo jediné slovo.

Je běžné, aby církevní funkcionáři obědvali s veřejnými činiteli a politiky?
Já si nevybírám, kdo bude na bohoslužbě nebo u stolu, kde jím. Přijmu každého, kdo se se mnou chce setkat. Včetně politiků a veřejných činitelů, jak nám radí papež František.

Obědu byla přítomna i Jana Volfová, která vede Českou suverenitu, za niž David Rath kandiduje do Senátu ve volebním obvodu Litoměřice. Prý se s ní znáte, je to tak?
Když jsem před 40 lety působil jako farář v Praze, paní Volfová ke mně chodila na mše se svými dětmi. Za lidi, které znám, se nestydím. Zvlášť za ty z období komunismu, se kterými jsem leccos zakusil.

David Rath je nepravomocně odsouzen mimo jiné za přijetí úplatku. Jak to vnímáte vy?
Ale to neznamená, že se ho budu štítit nebo stranit. Stíhaných lidí je mnohem víc. Kupříkladu včera jsem měl jinou akci, jíž byl přítomen liberecký hejtman Martin Půta. Nikdy by mě nenapadlo, abych mu řekl: „Pane hejtmane, jste v trestním řízení, jděte pryč.“ Pana premiéra Babiše bych také nevykázal.

Litoměřický biskup Jan BaxantZdroj: Deník/Karel Pech

Pohlíží církev jinak na nepravomocně a pravomocně odsouzeného člověka?
Nepravomocně odsouzeného považujeme za nevinného. Když je odsouzen pravomocně, je pro nás provinilcem. Za takové se modlíme, ale hůl nad nimi nelámeme.

David Rath brojí proti údajné privatizaci litoměřické nemocnice. Ve skutečnosti chce její vedení, potažmo město, špitál propachtovat. Souhlasíte s tím?
Litoměřická nemocnice je ve výborné kondici, sám jsem v ní ležel. Ale chápu, že město nemá dostatek prostředků, aby ji mohlo v takové kondici udržet i nadále.

Česká suverenita a David Rath se staví i proti imigraci do Evropy a hrozbě její islamizace. Měl vám také dát knížku, kde o tom píše. Je vám to blízké?
Nelíbí se mi, když se jakékoli náboženství chová násilně. Tak jako ostatně kdysi i křesťanství. Vadí mi islamismus, tedy násilná realizace islámu.

Čekají nás volby. Máte nějaké doporučení pro voliče?
Volte člověka, kterého znáte a jemuž důvěřujete. Tím se budu řídit i já.

Do senátních voleb míří i ti, kdo chtějí zůstat na nejvyšších pozicích ve městech. Jak pohlížíte na politiky, kteří sedí na dvou či více křeslech?
Mám mezi nimi mnoho známých. Zdá se mi, že toho na sebe někdy berou moc a že to při dobré vůli, kterou u nich předpokládám, nemohou zvládnout. Bylo by pro ně, ale i pro lidi, zdravé, aby si funkce rozdělili. Aby byli povoláni další a o odpovědnost se podělili. Já jsem také biskup a nemohu být současně farářem nebo ředitelem školy. Nebo bych být mohl, ale nechci. Bytostně si totiž myslím, že to není správné.