V loňském roce v Olomouckém kraji potrápila lymeská borelióza 237 lidí. Pravděpodobně ještě více, protože jde o podchycené případy, kdy nemocní vyhledali lékaře a v laboratořích onemocnění potvrdili.

Na rozdíl od klíšťovky neexistuje proti lymeské borelióze očkování. Lidem dává naději výzkum ivanovické společnosti Bioveta, na kterém se podílí Lékařská fakulta Univerzity Palackého (UP). Získali peníze na nový projekt a věří, že na jeho konci bude účinná očkovací látka.

„Problematika boreliózy je velmi složitá. Svědčí o tom i to, že do současné doby nikde na světě není k dispozici humánní vakcína proti tomuto onemocnění. Na jejím vývoji velmi intenzivně pracuje několik výzkumných týmů z celého světa. K nim se teď přiřadil náš projekt. Určitě se dá říct, že dává lidem novou naději,“ uvedl zástupce ředitele společnosti Bioveta Vladimír Vrzal.

Testování

Společnost s vědci spolupracuje na vývoji vakcíny na zákeřné onemocnění pro veterinární i humánní medicínu již několik let. Před třemi lety si odborníci hodně slibovali od základní formule očkovací látky, kterou připravili k testování a jejíž účinnost začali ověřovat odborníci v Česku a Německu. Poukazovali tehdy na náročnost vývoje a potřebu najít pro jeho výrobu a distribuci strategického partnera. Společnost se zabývá především veterinárním sortimentem.

„Veterinární aplikace vakcíny se v současné době ověřuje v poslední fázi klinického testování a předpokládáme její registrace v průběhu dvou let,“ popsal aktuální vývoj ochrany pro psy a kočky Vladimír Vrzal.

„Humánní aplikace byla ověřena pouze na laboratorních zvířatech, z finančních důvodů nebyly zahájeny klinické testy na lidech,“ sdělil.

Naděje tu je, ale…

Nadějně vypadá právě projekt, který začal v letošním roce. „Podílíme se s dalšími čtyřmi pracovišti na řešení projektu Multiepitopová syntetická vakcína proti borelióze, který navazuje na dřívější ukončený projekt. Počítá však s řadou nových řešení. Skončí za tři roky,“ uvedl Vrzal.

Podle Evžena Weigla, vedoucího vědeckého týmu z olomoucké lékařské fakulty, vypadá nynější cesta k vakcíně nadějně.

Nebezpečná klíšťata

„Vždy se však může objevit nějaké ale,“ poznamenal vědec. V roce 2009 bylo evidováno 218 lidí s lymeskou boreliózou. V letošním roce již lékaři zachytili dvacet nemocných, z toho osm na Olomoucku. „Pokud je onemocnění včas odhaleno a nasazena antibiotika, je člověk vyléčen. Onemocnění se dá dobře zvládnout. V kraji jsme nezaznamenali případ úmrtí,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Očkovací vakcínu proti lymeské borelióze by přivítali lidé, kteří onemocnění prodělali a potýkají se s jeho následky dosud.

Obavy a bezmoc pacientů

„Určitě by to byl přínos, ale trochu se obávám toho, že vakcína bude pouze na jeden kmen. Potom může zaútočit jiný a já v domnění, že jsem ochráněna očkováním, podcením onemocnění. Pak bych mohla dopadnout stejně jako před lety, kdy se toho o borelióze nevědělo tolik, a já onemocnění nechala dojít až tak daleko,“ reagovala devětačtyřicetiletá Helena Kudličková, kterou již dvacet roků provázejí problémy s klouby.

Lékaři to přičítají prodělané borelióze. Má dosti bolestivé stavy.

„Trápí mě záněty kloubů. Opakovaně se to pokoušeli přeléčit, ale zase se to vrátí. Už jsem se s tím pomocí léků tlumících bolest naučila žít,“ dodala Kudličková.

V kraji vloni epidemiologové podchytili 237 případů onemocnění lymeskou boreliózou.

Psi si s nákazou poradí snadněji než lidé

Zatímco člověk se nemůže chránit očkováním proti lymeské borelióze, svého psa naočkovat může. Na českém trhu jsou k dispozici očkovací látky hned dvou výrobců. U psa však není onemocnění tak nebezpečné. Vakcinace zvířete stojí přes pět set.

„Za patnáct let jsem zaznamenal jeden dva případy, kdy bylo zapotřebí pacienta přeléčit. Psi si umí s onemocněním docela dobře poradit. Je opravdu velký rozdíl mezi tím, jak onemocnění probíhá u psů a jak u lidí,“ uvedl olomoucký veterinární lékař Petr Procházka.

Odkázal i na odbornou studii, kdy specialisté aplikovali čtyřicet infikovaných klíšťat skupině psů, která byla naočkována proti lymeské borelióze. Stejný počet nakažených parazitů dostali psi bez preventivního očkování proti této nákaze.

„Rozdíl byl v tom, že neočkovaní asi týden kulhali,“ poznamenal.
Vakcinace neochrání dlouhodobě, ale musí se opakovat. Očkování je nutné zvážit u oslabených psů, kteří se pohybují v oblastech s vysokým výskytem klíšťat a jsou parazitem často napadáni.

Lymeská borelióza? O co jde?

Lymeská borelióza je onemocnění, se kterým se lidé mohou setkat kdekoliv, kde jsou klíšťata, tedy i mimo známá ohniska klíšťové encefalitidy. Jedná se o bakteriální infekci, kterou lze účinně léčit antibiotiky, zejména je-li léčba zahájena včas. Typickým příznakem časného stadia je pomalu se šířící červená skvrna, která se objevuje v místě přisátí klíštěte. Skvrna se kruhovitě zvětšuje na několik centimetrů a uprostřed bledne. Je nebolestivá, může měnit tvar i polohu, odtud její latinský název. Může se vytvořit během několika dní po přisátí klíštěte, ale i za několik týdnů. Někdy jsou kožní projevy časného stadia nezřetelné. Pozdní stadium má chronický průběh a nastupuje až po několika měsících. Projevuje se postižením kloubů, kůže nebo nervového systému, podle toho, o jaký kmen borélie se jedná. Rovněž bývá borelióza v některých případech provázena závažným klinickým průběhem a přetrvávajícími zdravotními obtížemi, zvláště tehdy, není-li včas léčena.

Zdroj: Krajská hygienická stanice