Luděk Šorm se v roce 2016 proslavil po celé republice tím, že ve své Perníkové chaloupce zavedl, jako vzdor proti EET, „Babišovné“. Na začátku minulého roku pak s kamarády, jako další vzdor- tentokrát prezidentu Miloši Zemanovi, založil Království perníku.

„Tady vládne král Perníku. Toho si, na rozdíl od Babiše a Zemana, vážíme,“ řekl k zemi mimo schengenský prostor Šorm. Dodal, že nápad vznikl jako pouhá recese v roce 2009.

David Borovička a Gabriela Hájková stojí za e-shopem a značkou Příběh na kousku papíru.
Inspirace každodenním životem. Pár z Jablonce vyrábí přání na míru

„Tehdy také došlo ke korunovaci pardubického krále perníku Pavla Janoše. Původně to však měla být jednorázová akce,“ nastínil Janoš začátky království, které se rozprostírá na 2,5 hektarech. Podle něj se však v posledních letech začaly zhoršovat podmínky pro živnostníky a on sám uvažoval, že skončí s Perníkovou chaloupkou.

„Po volbách v roce 2017 mi však mnoho lidí přesvědčovalo, ať nic nebalíme a zkusíme opět obnovit projekt království. A tak jsme do toho šli,“ dodává muž. Jeho nová „domovina“ nestojí na základech ústavy, ale na odborové organizaci a divadelním klubu. O chodu království pak rozhoduje spolková samospráva.

„Náš projekt je jiný v tom, že nesloužíme jako živnostníci každému, ale pouze členům spolku. Samozřejmě že spolková základna má zájem na tom, aby se členská základna rozšiřovala. Proto stanovy, které nám schválil Rejstříkový soud, umožňují i poměrně jednoduché členské podmínky,“ uvedl Šorm. A dodal, že stanovy umožňují v podstatě každému stát se anonymním testovacím členem na zkoušku.

Výtěžek kalendáře poputuje opět ke čtyřem handicapovaným dětem.
Parta motorkářů z Opavska nafotila kalendář. Výtěžek pomůže handicapovaným dětem

„A lidé toho využívají, takže dneska je to vlastně divadelní klub, který je uzavřený a funguje na celém oploceném území Království perníku,“ uvedl Šorm. Království, jež má v současné době 2326 „poddaných“, je pro něj způsob vnitřní emigrace. Okolní Českou republiku pak Šorm považuje za pasáka prostitutek, který se jich na oko štítí, ale na druhou stranu potřebuje daňové výnosy z prodeje.

Vlastní stát? Žádný problém!

Víta Jedličku k založení Liberlandu motivoval pohled na to, jak je díky byrokracii a daním ničena prosperita našich dětí. „Vždyť regulace, které čítají 300 tisíc stran, mohou, pokud s tím nic neuděláme, udělat občany EU dvacetkrát chudšími, než by byli, kdyby regulace neexistovaly,“ uvedl Jedlička a dodal: „Když vznikl Liberland tak mi došlo, že reforma systému zevnitř není možná. Paradoxně je daleko jednodušší založit nový stát než zreformovat ty existující.“ V současné době má Liberland, který však zatím nebyl uznán jiným státem, či mezinárodním společenstvím, 1000 občanů a 600 tisíc žádostí o občanství.

Na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci si lidé mohou prohlédnout skleněný betlém, který tvoří 34 hutních figur z dílny Zdeňka Sochora.
OBRAZEM: Křehká vánoční krása. Před libereckou radnicí září skleněný betlém