Radnice města ale mají často ruce svázané tím, že současná legislativa jim nedává dostatek prostředků k odtažení vraků. Jeden příklad za všechny.

Až po dvouletém úsilí se podařilo úředníkům v Novém Jičíně před pár dny odstranit modrý Volkswagen Passat, stojící na parkovišti v bezprostřední blízkosti školky v ulici Karla Čapka. V minulosti věrný dálniční dříč se proměnil v garsonku bezdomovců a podle toho také vypadal. Všude špína, smrad a nejrůznější individua uvnitř vozidla.

„Auto před mateřskou školou bylo neuzamčené, mělo rozbitá okna a přespávali v něm bezdomovci. Nesplňovalo však parametry vraku, proto jsme jej nemohli odtáhnout,“ vysvětlil situaci vedoucí oboru dopravy Libor Macíček.

Přestože majitele vozu kontaktovali strážnici, muž odmítl spolupracovat.

„Nakonec se nám podařilo zapojit příbuzné vlastníka vozidla a ti zajistili odtažení auta. Museli jsme však být vytrvalí a neodbytní,“ dodal Macíček.

„V současné době evidujeme na území města třináct nepoužívaných vozidel. Vždy, když je některý vrak odstraněn, objeví se jinde nový,“ uvedla mluvčí městské policie Ilona Majorošová.

Městský úřad každoročně nabízí obyvatelům Nového Jičína možnost bezplatné ekologické likvidace aut. Letos to byl jeden týden v červnu.

Jediným řešením je v současnosti neústupný nátlak ze strany autorit na vlastníky odstavených vozů.

„Zákon je vágní. Zkoušíme jít cestou intenzivní komunikace s vlastníky odstavených vozidel. V případě auta u školky se nám to povedlo. Přesto se však snažíme najít i jiné cesty k řešení této problematiky,“ zdůraznil místostarosta Václav Dobrozemský.

ALEŠ CHROMEČKA