Boris Cvek na své zkušenosti s motorkáři v lesích upozorňuje nejen starostku Krnova nebo městskou policii, ale obrátil se dokonce na Policejní prezidium ČR. V rámci spolupráce mezi městskou a republikovou policií byla v krnovských příměstských lesích výrazně posílena kontrolní činnost. Velká akce zaměřená na dopadení motorkářů, kteří nerespektují zákaz vjezdu, se rozběhla na počátku srpna.

Policisté a strážníci spojili síly

Do lesů na Krnovsku vyrazili honit motorkáře pořádkoví, dopravní i cizinečtí policisté, městští strážníci a dokonce i zaměstnanci lesní správy. „V rámci této akce sice nebylo zjištěno žádné protiprávní či přestupkové jednání, ale této problematice je i nadále věnována ze strany policie pozornost,“ komentovala výsledek policejní mluvčí Pavla Tušková. Zesílené monitorování lesů překvapivě vyvolalo také negativní reakce občanů, kteří na lesních cestách potkali uniformované hlídky a pak si stěžovali, že ochránci zákona chodí v pracovní době na houby namísto toho, aby dohlíželi na pořádek v krnovských ulicích.

Nápad Borise Cveka, který vyzval občany, aby nosili na výlety do lesa fotoaparát a dokumentovali setkání s motorkáři, policistům ani strážníkům v jejich práci příliš nepomůže. Nejde jen o to, že takto pořízené fotografie často bývají neostré a pachatelé dopravních přestupků jsou maskováni přilbou, ale především nelze takto pořízenou amatérkou fotografii použít v přestupkovém řízení jako důkaz. „Své strážníky samozřejmě stále posílám na Ježník i do dalších okrajových lokalit Krnova na kontroly. O situaci v lesích jsem jednal také s odborem služby dopravní policie a mimo jiné bylo dohodnuto, že připraví další speciální akce a to pravděpodobně i za využití letecké služby,“uvedl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Problém s motorkáři mají téměř po celé republice

Krnovská starostka upozornila Borise Cveka, že problém s motorkáři v lesích je dlouhodobý a celorepublikový, a dokonce fungují webové stránky „zákaz-vjezdu.cz“, které se zabývají výhradně touto tematikou. „Podle různých informačních zdrojů jejich agresivita a bezohlednost vzrůstá.Vysvětlit fandům motorek, že i pouhý hluk může být obtěžující i na několik kilometrů, je velmi obtížné. Zaznamenali jsme i případy, kdy motoristé na pracovníky lesní správy či lesní stráže najížděli. Přesto si nemyslím, že je možné kategorizovat a všechny milovníky tohoto sportu zařazovat do kategorie těch, kdo nerespektují podmínky a pravidla,“ odpověděla Cvekovi ve svém dopise starostka Renata Ramazanová.

Boris Cvek ve svém boji proti motorkářům neustává. „Připravuji zveřejnění dalších fotek aut a motorek v lesích na krnovsku, některé i s SPZ. Podle mého názoru jsem dokázal pro ochranu krnovských lesů víc než celá městská policie a radnice dohromady. Stačí nebýt líný a opravdu se snažit o ochranu nekonečně cenného dědictví po předcích, za což má město a jeho volení zástupci přímou odpovědnost. Budu dále monitorovat dodržování zákonů a bezpečnosti v ježnickém lese, k čemuž vyzývám i všechny mé spoluobčany. Vezměte si do krnovských lesů digitální foťák,“ komentoval své aktivity Boris Cvek.

FIDEL KUBA