„V lese potěší svěže zelené křehké listy lip a javorů, mladé výhony kyčelnice, listy a květy petrklíče nebo některý z česneků. Ptačinec prostřední při pletí záhonů u nás nekončí na kompostu, ale v salátu,“ prozradil Radomír Němec.

Poukázal na to, že jako každý rok, i letos se spustila mánie sběru česneku medvědího. „Česnek medvědí je celebritou, které se dostává až nekritické pozornosti v médiích, a tak jsou místa výskytu byliny každoročně drancována nájezdy sběračů,“ dal botanik najevo nelibost.

Také letos se spustila mánie sběru česneku medvědího: 

Květy medvědího česneku.
Medvědí česnek zaplavil Česko. Při sběru pozor na jedovatou záměnu

Němec připomněl, že česnek medvědí se krátce po vytvoření semen zatáhne pod zem do malinkých cibulek, v nichž vyčkává na další jaro. „Medvědí česnek vždy sbíráme šetrně a jeho populace neničíme. Odmění se nám nezapomenutelnými zážitky při sběru a pak také na talíři lahodnou chutí,“ míní.

Česnek medvědí kvete bíle a tím vybočuje z řady. „Obvyklá barva květů našich česneků je růžovofialová. Vlastně tu máme ještě jednu výjimku, a to česnek žlutý. Můžeme si ho všimnout v červenci v suchých trávnících a na znojemských vřesovištích,“ vysvětluje.


Nahrává se anketa ...

Za nejlepší období pro sběr listů česneku medvědího označil Němec čas, kdy kvetou třešně. Tehdy jsou listy mladé a křehké. Jakmile vystrčí poupata a listy začnou být poněkud kožovité a k jídlu méně vhodné, je správná doba na sběr poupat a květů.

Riziko otravy

Pokud se lidé rozhodnou prozkoumat svět divokých chutí a chtějí využít to, co vyroste v přírodě, číhá na ně řada nebezpečí. „V naší přírodě rostou samozřejmě i smrtelně jedovaté druhy. Počet otrav rostlinami u nás sice není příliš vysoký, ale už jsou známy intoxikace prudce jedovatým alkaloidem kolchicinem při záměně ocúnu jesenního za populární česnek medvědí,“ upozorňuje odborník.

Toto riziko se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě ocúnu se listy česneku medvědího dají zaměnit za listy konvalinky.

Ocún jesenní, hrozí možná záměna s medvědím česnekem.Ocún jesenní, hrozí možná záměna s medvědím česnekemZdroj: Radomír Němec

Listy ocúnu nevoní po česneku, mají jiný tvar a v lese jej prakticky nenajdeme. „Když už v lese roste, tak pouze velmi ojediněle, zejména na okraji nebo na prosvětlených místech kolem cest. Smrtelná dávka listů ocúnu jesenního je pro dospělého člověka necelých sto gramů,“ varuje muž.

Pozor na trhání medvědího česneku v chráněných lokalitách i na jeho možnou záměnu s jedovatými rostlinami:

Medvědí česnek na Litoměřicku.
Češi hazardují při sběru medvědího česneku. Hrozí pokuta či otrava

Konvalinka má podle něho tužší listy a stejně jako ocún postrádá česnekovou vůni. Také zde je na místě opatrnost, protože listy konvalinky jsou tvarem podobné a oba tyto druhy, konvalinka i česnek, mohou růst i nedaleko od sebe.

Hrozí pokuty

Podle Petra Lazárka, který je vedoucím oddělení terénní služby v Národním parku Podyjí, lidé často chodí a trhají medvědí česnek ve velkém. Děje se to i v klidových územích a mimo turistické stezky. „Podle zákona se vystavují pokutě až deset tisíc korun,“ sdělil.

Lidé podle něho vždy na jaře dají na popularitu medvědího česneku a rozhodnou se udělat něco pro své zdraví. „Všechny žádáme, aby respektovali přírodu a na území národního parku medvědí česnek netrhali. Dá se koupit jako sazenice a snadno namnožit. Za pár let ho pak lidé mohou sbírat na své vlastní zahrádce,“ poradil Lazárek.

Konvalinka vonná, hrozí možná záměna s medvědím česnekemKonvalinka vonná, hrozí možná záměna s medvědím česnekemZdroj: Radomír Němec

V zahradnictví s pěstováním i poradí. „Nepovažuji se za velikou zahradnici. Na zahradě jsem našla stinné místo, medvědí česnek vysadila a dodávám mu dostatek vody. Česnek se mi rozrůstá,“ řekla Deníku před časem Věra Šteflová.