Boty pro Tomáše Pustinu jsou nejzajímavější zakázkou, kterou kdy Miloslav Čáp měl. „Tomáš měl kvůli své výšce problémy i s botami. Dřevěné kopyto mu vyrobili na zakázku ve Zlíně a já podle kopyta dvacítky boty ušil. Dostal jsem se za to do knihy rekordů a kuriozit v Pelhřimově,“ vzpomíná obuvník.

Výškové extrémy mají Pustinovi zřejmě v rodě. Miloslav Čáp šil boty i pro Tomášovu matku, která má nohu velikosti deset.

Agentura Dobrý den v Česku každoročně zaznamená kolem dvou set rekordů:

Rekordy a kuriozity v Česku zaznamenává pelhřimovská agentura Dobrý den
Svět rekordmanů. Češi jsou sběratelská velmoc, říká Miroslav Marek

U Čápů se obuvnické řemeslo dědilo po generace. Obuvník má doma ve sbírce boty, které šil jeho děda pro zákazníky na Jihlavsku ještě za Rakouska-Uherska a později za Bati. „Například tahle bota, tu ušil děda v Lukách pro tamní hraběnku. Myslím, že to byli Sedličtí. Už přesně nevím. Všechno je z pravé kůže, žádné lepidlo, v podrážce jsou speciální klínky. Tehdy musela bota vydržet několik let,“ ukazuje kus obuvnické historie.

Obuvník Miloslav Čáp na fotografii s Tomášem Pustinou. Foto: poskytl Miloslav ČápObuvník Miloslav Čáp na fotografii s Tomášem PustinouZdroj: se svolením Miloslava Čápa

Děda Miloslava Čápa se vyučil ševcem ve Vídni. Dílnu si pak otevřel právě v Lukách nad Jihlavou. Také otec Miloslava Čápa měl vlastní provozovnu, po znárodnění v ní zůstal jako vedoucí.

Jak vypadá rekordman? Nejtěžší pes Česka žije na jižní Moravě: 

Anglický mastif Heleny Kalasové z Letovic na Blanensku má rekordní zápis. S hmotností 123,7 kilogramu se jedná o nejtěžšího psa v České republice
Nejtěžší pes v Česku. Rekordman Uriáš z Letovic dostal jméno po čertovi

„Já se vyučil obuvníkem a ještě jsem k tomu vystudoval strojní průmyslovku. V dílně v Havlíčkově Brodě jsem šéfoval za socialismu dvaceti lidem. Dneska bych se šitím bot a opravami neuživil, kdybych neměl důchod,“ dodává s tím, že boty na zakázku jsou tak drahé, že si je může dovolit málokdo.

Boty? Dnes na jedno použití… 

Miloslav Čáp opravuje boty pořád, prý hlavně pro zábavu, protože se v paneláku nudí. „Chci dělat lidem radost. Jenže ty opravy jsou spíš lepení. Boty jsou dneska na jedno použití. Jsou z koženky, papíru a lepidla. Rychle se rozpadnou. Dokonce i ty značkové,“ povzdechne si.

V poslední době ale zájem o opravy bot pomalu roste, protože stále víc lidí šetří. „Někteří už ode dveří volají, že jsem jejich záchrana, protože potřebují spravit boty a ono není kde. Většina starých ševců je už po smrti a o žádném mladém nevím,“ poznamenává obuvník.

Jedním z českých rekordmanů je i fenka border kolie Corey:

Fenka Corey a Slávek Král společně procestovali osmadvacet evropských a asijských států
Fenka procestovala desetitisíce kilometrů. Dostala se do české knihy rekordů

Jenže někdy se stane, že když mají vděční zákazníci za opravu platit, už nepřijdou. „Jedna paní si u mě nechala opravit osm párů bot najednou. Už jsem ji nikdy neviděl. Nevím, co se jí stalo, boty jsem musel vyhodit,“ uzavírá.