„Říkáme mu Lukáš. Teď ho posíláme na zahrádku, kde je více objednávek,“ vysvětluje sympatická servírka a její kolega už zadává neobvyklému pomocníkovi pokyn, ke kterému stolu má porce jídla dopravit.

Lukáš se okamžitě otočí a poslušně vyrazí mezi obsazenými stoly ven dveřmi k čekajícím hostům. U stolu se správným číslem zastaví, otočí se směrem k hostům a ti si postupně odeberou objednané pokrmy. Nato odešlou netradičního číšníka zpátky k výdejnímu okénku kuchyně.

Arnold Schwarzenegger jako Terminátor
Umělá inteligence ohrožuje lidstvo, ukazují filmy. Odborníci obavy mírní

„Nevěděla jsem, že mi veze jídlo robot. Myslela jsem, že si tady jenom něco zkoušíte. To je tedy překvapení!“ reagovala zhruba čtyřicátnice, když jí u stolu zastavilo vozítko s plnými talíři. „Raději mám lidskou obsluhu, úsměv, komunikaci. Jako zpestření ale super,“ smála se.

Zaměstnancům šetří čas 

Podle manažerky restaurace Lucie Čunčlové je neobvyklý číšník na place už nějakou dobu. „Šéf tehdy dostal nabídku, tak jsme to zkusili. Odezva je fajn, máme samé kladné reakce,“ hodnotila.

V restauraci v Olomouci obsluhuje hosty robot.V restauraci v Olomouci obsluhuje hosty robotZdroj: Deník/Daniela Tauberová

Zaměstnancům robot přes den pomáhá s jednoduchými úkoly a hlavně jim šetří čas, který mohou věnovat hostům. Přes noc se nabíjí. Stroj vybavený čidly a kamerami funguje jednoduše tak, že má nasnímaný prostor restaurace a jezdí po trase, kterou má načtenou.

„Má zabudovaná čidla, aby do něčeho nenarazil. Když mu někdo vstoupí do cesty, zastaví a zdvořile ho upozorní, aby ustoupil, že potřebuje projet dál,“ popisovala.

Ze summitu OSN AI for Good v Ženevě
Ovládnout lidstvo nemáme v plánu, řekli roboti v Ženevě. Rádi by zkoumali vesmír

Podle personálu i hostů je robotický číšník zároveň zajímavou reklamou pro olomoucký podnik. „Určitě přijdu znova. A vezmu s sebou děti,“ potvrdila spokojená zákaznice.