„Místy to vypadá, že by se dalo i projíždět na lyžích, je to neskutečné. Monitoring je nyní těžký, protože je tma. Nicméně nevypadá to, že by bylo něco poničeného. Dokonce ani stojící auta nevypadají rozbitá. Ovšem uvidíme ráno,“ uvedl ve čtvrtek večer pro Deník mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. 

Vzhledem k lavině krup, která se stéká do nejnižších částí Olešnice, to vypadá, že smršť přišla velice rychle a během krátké chvíle. „Protože není prakticky možné tudy projet, domluvili jsme se s místním zemědělským družstvem, že nám traktory pomohou cesty odklidit,“ pokračoval Příkaský.

Mezi domy se valil proud vody

Podle zastupitele města Davida Marečka to vypadá, že k větším škodám nedošlo. „Před asi hodinou jsem pokládal dotaz do facebookové skupiny, kterou jsem kdysi pro občany založil, zda evidují nějaké větší škody. A kromě toho, že je všude bílo a všechna úroda je kompletně zničená, to vypadá dobře. Ale viděl jsem videa řek tečících po ulicích, takže předpokládám, že se voda dostala i do sklepů," uvedl na dotaz Deníku  kolem půl jedenácté večer.

V Čížové na Písecku spadl při bouřce strom na auto.
Bouřky přinesly přívaly deště, vítr i kroupy. Na Písecku spadl na auto strom

Podobně hovořila i Kateřina Froňková, autorka děsivého videa zachycujícího proud vody na silnici mezi domy. „Bylo to dost strašné, ale my jsme v pořádku, jen zahrádka ne. Co nepomlátily kroupy, tak to pod nimi zmrzlo," sdělila.

Podle zastupitele Marečka vše trvalo nejdéle patnáct minut. „Zrovna jsem měl angličtinu, tak jsem lektorce ukazoval fotky. První mám z 20:50, kdy padají kroupy, a 20:55 už jsem musel před dům pro auto, protože se pod ním utvořila řeka. Kolem deváté bylo po všem," popisoval.