Kdo má ruce a nohy, ten pomáhá i ve čtvrtek. V sobotu přijedou podle starostky Veroniky Kellerové zaneřáděné silnice uklidit pracovníci pražského letiště.

„V Lidicích takovou kalamitu nezažil ještě nikdo. Přehnalo se to jen v jednom pásu. Zhruba v půl jedné v noci byl asi tak deset minut ohromný vichr, který lámal a vyracel stromy. Od rána jsou všichni na nohou a uklízejí. Na hřbitově spadla asi čtyřicetiletá lípa, naštěstí se při dopadu vyhnula náhrobkům i studni. Další stromy padaly u rybníka,“ popsala starostka Lidic.

Pohroma se nevyhnula ani sousednímu Buštěhradu. Silný vítr při bouřce sroloval a rozmetal plechovou střechu podniku AgroZZN. Skladovací hala na obilí přišla o 1500 metrů čtverečních střechy a do 13 tisíc tun uskladněného obilí a hrachu napršelo, potvrdil technický ředitel společnosti Filip Vágner.

„Odhadnuté přímé škody jsou nejméně okolo dvou milionů korun. To se ještě přesně ukáže, kolik pšenice a hrachu se podaří vysušit a zachránit. Hala je z osmdesátých let, takže bude potřeba provést rekonstrukci a kompletně novou střechu. Hala bude na čas odstavena z provozu. Obiloviny budou dosušeny buď přímo u nás, nebo je rozvezeme na silo například do Rakovníka a Slaného,“ doplnil Daniel Gallia z AgroZZN.

close V Lidicích a Buštěhradu polámal vichr při bouřce devatenáct stromů. info Zdroj: se souhlasem Veroniky Kellerové zoom_in

Přímo ve městě porazil vítr osm stromů. A uchráněna nebyla ani stavba budoucí galerie umění na Bouchalce, vítr totiž roznesl do okolí polystyrenovou izolaci.

Meteorologové: O tornádo nešlo

V rámci Středočeského kraje bylo právě Kladensko bouřkou zasaženo nejvíce. Z celkem 13 událostí v kraji vyjížděli hasiči v okrese Kladno k sedmi událostem. „Zasahovali jsme při pádech stromů v Kročehlavech, Lidicích i v Buštěhradu,“ potvrdil mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Deník oslovil odborníky z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s otázkou, zda by se nemohlo jednat o tornádo. To si ale meteorologové nemyslí.

„Jednalo se o ojedinělou bouřku v rámci Středočeského kraje. Vyloženě se přehnala Kladenskem a trochu chytla i Ruzyni. V Lidicích a Buštěhradu mohl vítr dosahovat, podle mého odhadu, 70 kilometrů v hodině i více. Jednalo se o takzvaný downburst - spádový vítr. Nejde to z našich záznamů až tak detailně rozeznat, ale pravděpodobně to byl tento jev,“ konstatoval Marjan Sandev.

Downburst je silný sestupný proud vyskytující se v přeháňkách nebo bouřkách dosahující rozměrů od stovek metrů až po desítky kilometrů.

Pokud jsou rozměry menší než čtyři kilometry, jedná se o microburst, v opačném případě o macroburst.

V postižené oblasti způsobuje ochlazení a silný vítr, který může v extrémních případech dosahovat rychlosti přes 200 kilometrů v hodině. 

V závislosti na výskytu srážek v okolním vzduchu může být u země doprovázen deštěm nebo kroupami.