"Město nemá žádné páky na to, aby tito lidé sem nepřijížděli, nemůžeme ovlivnit ani to, že dostávají dávky, protože na ně prostě mají nárok,“ řekla dnes novinářům primátorka Markéta Vaňková (ODS). Zdůraznila, že nejde o stabilní skupinu uprchlíků, lidé průběžně přijíždějí a odjíždějí, zdrží se pár dní.

"Vnímám, že situace u nádraží není dobrá a je to výrazně nekomfortní situace pro občany města Brna," doplnila Vaňková. Proto se podle ní město rozhodlo nabídnout Romům jiné místo v blízkosti železničního nádraží i úřadu práce v Křenové ulici, kam chodí kvůli vyplacení dávky.

2. června 2022 ráno po požáru v Domově Alzheimer Roztoky u Prahy, který vypukl ve večerních hodinách 1. června 2022.
Zásah v roztockém alzheimer centru skončil, hasiči předali objekt majiteli

Jde o volný pozemek mezi starým autobusovým nádražím u Grandu, budovou magistrátu na Malinovského náměstí a Kolištěm. Pozemek je dlouhodobě připravený pro výstavbu, avšak zůstává nevyužitý. Přesun Romů by měl začít už dnes, na základě domluvy a nabídky bezpečnějšího místa s toaletami a pitnou vodou. Vše bude na bázi dobrovolnosti. Vaňková ale připustila, že pokud se podaří Romy přesunout, město nejspíš nechá jejich současné místo pobytu před nádražím oplotit, aby se tam nevraceli.

Podle zástupce ředitele městského ředitelství Policie ČR Milana Janíka nepředstavují romští uprchlíci před nádražím bezpečnostní riziko, objevují se jen drobnější případy narušení veřejného pořádku. "Nemáme zaznamenáno, že by se tady dopouštěli trestné činnosti, nemáme oznámen jediný případ," řekl Janík.

Pod patronátem krajského úřadu vzniklo v posledních dnech nedaleko Ostrovačic stanové městečko určené pro několikadenní ubytování ukrajinských uprchlíků, než získají dlouhodobé útočiště. Podle vyjádření kraje i města však Romové od nádraží představují jinou skupinu s odlišnými potřebami - o stabilní ubytování nestojí, v Brně se zdržují jen krátce.

Dvaadvacet žen z Ukrajiny našlo práci v restauraci Buď Laska ve Vranově nad Dyjí. Zaměstnali je Lidi z Baru.
Nejen varenyky. Ukrajinky připravují v restauraci Buď Laska národní speciality

"Jsou zvyklí žít kočovným způsobem života," uvedl vedoucí magistrátního odboru sociální péče Jan Polák. Podle něj Romům, kteří se zdržují před nádražím, v podstatě "vyhovuje být někde na trávníku". Asi 95 procent z nich hovoří jen maďarsky. Na dávku 5000 korun však mají nárok jen ti, kteří nemají maďarské občanství. Od příštího měsíce nejspíš ztratí nárok na mimořádnou dávku i ti, kteří mají ukrajinské občanství, ale nedokážou doložit, že se zdržují na území Česka. Změnu schválila Poslanecká sněmovna. Podle Vaňkové by se pak situace mohla uklidnit.

Stanové městečko u Ostrovačic je už hotové, dnes odpoledne by mohlo začít přijímat první uprchlíky, uvedla mluvčí krajského úřadu Alena Knotková.