Devět nelegálních reklamních ploch museli v říjnu dělníci odstranit na žádost stavebního úřadu v brněnském Komíně. Všechny stály v blízkosti Kníničské ulice vedoucí do Bystrce. „Majitelé nebo nájemci těchto pozemků si často neuvědomují, že i na stavbu billboardu musí mít povolení,“ řekla Renata Honzíková ze stavebního úřadu městské části.

Vlastníkem většiny pozemků, na kterých nepovolené billboardy stály, je stát, nebo město Brno. K nelegálně umístěným konstrukcím se nikdo nepřihlásil. „Odstranění musel zajistit úřad městské části. Dělníci museli plochy rozmontovat a ze země vybagrovat betonové patky. Rozebrané konstrukce jsme uskladnili a jejich majitelé mají možnost se k nim do půl roku přihlásit,“ uvedl tajemník úřadu městské části Jiří Sodomka. Na odstranění billboardů dostala městská část od magistrátu dodatečně 160 tisíc korun.

Rezidentní parkování v Brně. Ilustrační foto.
Další nevole u modrých zón: lidé z okolí Mendláku chtějí, aby platily i přes den

Problém s nezákonně umístěnými reklamními plochami musí řešit i další městské části. V Brně-středu se mu dlouhodobě věnuje zastupitel Michal Závodský. „Situace je u nás už poměrně dobrá. Nedávno jsem ale řešil i dva billboardy v Líšni, které stavební úřad nakonec dodatečně povolil. Problematické reklamní plochy jsou i v Jihlavské ulici ve Starém Lískovci,“ řekl. Billboardy se snaží od silnic vytlačit nejen kvůli tomu, že hyzdí okolí, ale i kvůli zvýšení bezpečnosti. „Nejhorší situace je rozhodně na hlavních výpadovkách či přivaděčích. Tragická je zejména Hradecká ulice,“ doplnil.

Podobný názor sdílí i dopravní policie Jihomoravského kraje. „Řidiči by se měli vždy plně věnovat řízení auta. Pro správnou orientaci v dopravním prostředí by neměli složitě vyhledávat důležité informace a značení v záplavě reklam. Jejich umístění na městském mobiliáři v blízkosti silnic je obecně nežádoucí,“ komentoval vedoucí dopravní policie Jindřich Rybka.

Kromě odvedení pozornosti řidiče může podle něj reklama u silnice řidiče oslnit, prodloužit čas, za který je schopný reagovat na prudkou změnu v provozu, a její konstrukce zároveň představuje nebezpečnou překážku. „V říjnu jsme v Jedovnické ulici řešili dopravní nehodu. Řidič auta střet s konstrukcí billboardu nepřežil,“ dodal.

Nová pravidla platí od středy 18. listopadu pro provoz obchodů i v Brně.
První den omezeného nakupování: bolavé nohy nebo žetonová záchrana od uklízečky

Problém s nelegálními reklamními plochami řeší brněnský magistrát dlouhodobě. O situaci informovala Rovnost naposledy před rokem a půl. „Od jara 2019 z ulic Brna zmizelo díky práci magistrátu přibližně pětapadesát reklamních zařízení. V současné době pracujeme na odstranění dalších třinácti nelegálních ploch. U jedné z nich vedeme již delší dobu dokonce soudní spor, který na základě podané kasační stížnosti nyní projednává Nejvyšší správní soud v Brně,“ řekl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Podle něj patří k místům s největším množstvím nelegálních ploch Kníničská, Heršpická, Sportovní, Vídeňská nebo Řípská ulice. Na odstraňování nepovolených billboardů úředníci magistrátu spolupracují s jednotlivými městskými částmi, v některých případech i s krajským úřadem.