Vodohospodáři nádrž záměrně upouští. Každopádně vás zveme na prohlídku a průlet nad obnaženými břehy Pryglu, jak je v těchto dnech zachytil fotoaparát a dron Deníku

Proč je hladina o tolik metrů níž, než je běžný stav? Povodí Moravy přehradu připravuje na zimu, nebo spíš jarní oblevu.

„Uvolňujeme místo pro případné zachycení jarních povodňových průtoků nebo obměnu vody v nádrži. Hladina oproti plnému stavu klesne o pět metrů,“ informoval mluvčí společnosti Petr Chmelař.

Upuštěná Brněnská přehrada pohledem dronu: 

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Víc vody začali vypouštět od začátku listopadu, v těchto dnech je tak hladina nejníž. „Snižujeme ji každý rok na podzim po ukončení plavební sezóny. Zimní hladina nám poskytuje prostor v nádrži pro zachycení povodní, které mohou Brnu hrozit s jarním táním. Snížená hladina je ale dobrá také kvůli vymrznutí břehů,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Václav Gargulák.

O metr více než obvykle

Každý rok snižují hladinu o čtyři metry. Letos to bude ještě o metr víc. Důvodem je instalace kabelů k šesti novým míchacím věžím.

Vodohospodáři nádrž vypouštějí pomalu, aby docházelo k pozvolnému poklesu hladiny přibližně třicet centimetrů za den.

Nezvyklý byl i pohled na upuštěný Orlík: 

Upouštění přehradní nádrže Orlík odkrylo i několik původních a zachovalých staveb na Českobudějovicku.
Orlík bez vody. Pokles hladiny odhalil i skalní útvary a bývalý jez

Zásobní prostor zůstane zaplněný z necelé poloviny. S ohledem na polohu vodní nádrže a množství vody, které do Brněnské přehrady přitéká, bývá jarní plnění plnění bez problémů, a to i tehdy, když v zimě napadne málo sněhu.

Návrat k normálu začne v březnu, kdy zvýšené průtoky začnou Prygl opět plnit.