Podle náměstka primátorky Tomáše Koláčného radní vítězný návrh nepoužijí, protože navrhovaná kašna uprostřed prostranství je velmi podobná té na sousedním náměstí Svobody. „Je v našem zájmu, aby vodní prvek, který zde bude na sto let nebo déle, byl skutečný unikát a ploše dal jedinečný charakter,“ vysvětlil Koláčný.

Výsledky architektonické soutěže
- 1. místo: Ing. arch. Radim Horák; spolupracovníci Ing. arch. Martin Sazama, Ing. arch. Romana Ema Pavlovská
- 2. místo: akad. sochař Stefan Milkov
- 3. místo: Oldřich Morys, Ondřej Bělica, Václav Kielar

Jiný důvod pro odmítnutí ale vidí bývalý náměstek primátora Matěj Hollan. „Návrh nemá s kašnou na náměstí Svobody společného vůbec nic. Kromě toho, že je to kašna a má tvar kruhu. Když jsem uviděl, že vítězný návrh je od Radima Horáka, byl mi důvod pro zrušení jasný. Přece není možné prosadit návrh zastupitele ze Žít Brno, protože hnutí přece neuspělo ve volbách na radnici,“ tvrdil.

Politické pozadí u vítězného návrhu soutěže Koláčný odmítl. „Neposuzovali jsme autory, ale návrhy. Projekt je zdařilý, ale zkrátka není úplně vhodné jej umístit na tohle náměstí,“ zareagoval.

Soutěž počítala se vznikem dvou vodních prvků uprostřed náměstí mezi čtyřmi platany a kamennými lavicemi a také v dolní části před kostelem svatého Michala. Mezi autory prvních tří vítězných návrhů město rozdělí 450 tisíc korun. „Účastníci soutěže dostanou elektronicky vyrozumění o výsledcích. Následně mají do patnácti dní ode dne doručení možnost se odvolat. Radní rozhodli o změně v plánu na organizaci prostoru náměstí. Vzniknout tam má jeden vodní prvek v centrální části,“ shrnul mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Proti kašně nebo jinému vodnímu prvku uprostřed Dominikánského náměstí nemá výhrady třeba studentka architektury Valerie Wernerová. „Každý vodní prvek ve městě prospívá ovzduší a oživuje prostor. V Brně jich rozhodně přespříliš není a do veřejného prostoru patří. Opakování soutěže vnímám jako poněkud nešťastné. Třeba ale takhle vzniknou ještě zajímavější díla, ale snad ne další brněnský orloj," uvedla mladá žena z Brna.

V létě 2018 přitom Brňané rozhodovali, zda se na náměstí přesune socha císaře Josefa II. z parku Psychiatrické nemocnice Brno v brněnských Černovicích. Přemístění sousoší ale v anketě odmítli. Proti se vyslovilo 625 hlasujících, zatímco pro přesun bylo 545 Brňanů.