Děti se rodí, matky stárnou, hustota zalidnění roste. Tak v kostce zní shrnutí jihomoravských statistických zajímavostí z posledních dvou let. A téměř v každém aspektu vyčnívá Brno.

V kraji, ale i celorepublikovém srovnání se v Brně za rok 2020 narodilo nejvíce dětí při přepočtu na tisíc obyvatel. Konkrétně 11,8 dítěte. „Sama bych během následující dekády ráda založila rodinu. Ale asi ne v Brně, zejména kvůli nedostupnosti bydlení pro mladé rodiny. Proto mě statistika celkem překvapila,“ zamyslela se mladá vysokoškolačka Zuzana Fialová.

Prezident Miloš Zeman se připravuje na pronesení vánočního poselství 26. prosince 2021 na zámku v Lánech na Kladensku.
Zeman podepíše zmrazení platů ústavních činitelů. Kvůli soudcům veto nebude

Podle odborníků však brněnský vývoj porodnosti spolu s ostatními prvky demografického vývoje jako stáří rodiček, hustota zalidnění nebo naděje na dožití kopíruje západoevropské modely. „Druhý demografický přechod začal v západní Evropě zhruba v polovině šedesátých let minulého století. Je charakteristický zejména změnami v chování jedinců, zvyšování věku matek při narození prvního dítěte, snižování sňatečnosti a poklesu úhrnné plodnosti a sňatečnosti. Lidé začali upřednostňovat vlastní cíle a odkládat zakládání rodiny,“ uvedl v knize Kde ty všechny děti jsou? Porodnost v sociologické perspektivě sociolog z Masarykovy univerzity Ladislav Rabušic.

Nastínil tak druhou skutečnost, která z dat vyplývá. Brněnské rodičky jsou s průměrným věkem téměř dvaatřicet let druhé nejstarší republice, přičemž číslo pravidelně roste. Nejmladší – třicetileté – jsou v kraji rodičky ve Znojmě.

Hustota zalidnění a hodně Marií

Zvyšující se věk matek při narození dítěte, naděje na dožití i průměrný věk dožití je podle odborníků závažný problém, s nímž se společnost v budoucnu musí vypořádat. Zvyšuje se totiž tlak na lidi v produktivním věku a sociální i zdravotnický systém. „Je to problém v celé Evropě. Důsledkem jednou může být, že lidé v produktivním věku budou obtížněji hledat zdroje na uspokojení zdravotních a sociálních potřeb starších generací,“ nastínil pro Deník již dříve sociolog Aleš Burjanek.

V Peci pod Sněžkou se k obvyklým davům lyžařů přidali ještě návštěvníci závodu RedBull Homerun. Snaha najít parkování mohla trvat i hodinu a pro některé byla marná. A ti, kteří auto nechali na neznačených místech, po návratu čekalo nepříjemné překvapení.
Lyžaři vzali hory útokem. Policisté je vraceli zpět, nebylo totiž místo

Ze statistik vyplývá, že Jihomoravský kraj patří k nejlidnatějším místům v České republice. V krajském srovnání tabulce s téměř sedmnácti sty obyvateli na kilometr čtvereční suverénně vévodí Brno, jenže se v celorepublikovém srovnání umístilo hned za Prahou. O parník níže se s bez mála 140 obyvateli nachází osmadvacáté Hodonínsko. Nejméně lidnaté je v kraji Znojemsko – dvaasedmdesát obyvatel na kilometr čtvereční.

Nejčastějším jménem na jihu Moravy se stala Marie. V kraji se jich nachází přes třiatřicet tisíc, za Mariemi se s jedenácti tisíci nachází Jiří a Janové. Nejvíce je v kraji Svobodových, Svobodů, Novotných a Nováků.