Lidé, kteří mají podezření, že trpí nemocí způsobenou koronavirem, by podle odborníků měli volat hygienu. „Se záchranáři se podle vyhodnocení hygieny domluvíme na výjezdu k volajícímu. Zdravotník se převleče do ochranných pomůcek a zajistí u něj odběr,“ sdělil náměstek nemocnice Ondřej Ludka.

Nemocnice chce opatřením předejít návštěvám lidí s podezřením na koronavirus v čekárnách a ordinacích. Pravděpodobně by se tam totiž setkali s pacienty s oslabenou imunitou, pro něž může mít nemoc vážné následky.

Místo řádění na festivalu zůstanou doma. Pořadatelé akci zrušili kvůli koronaviru  
Václava Neckáře, skupinu Slza, Pavla Calltu a další známé hudebníky si v sobotu měli vyslechnout lidé na festivalu Svoboda Music Fest v brněnské DRFG aréně. O hudební zážitek ale kvůli epidemií koronaviru přijdou. Pořadatelé se totiž rozhodli akci přesunout na jiný termín. „Festival je naplánován v uzavřeném prostoru haly s velkou koncentrací návštěvníků, rozhodli jsme se v zájmu ochrany veřejného zdraví,“ uvedli na oficiálních stránkách akce.
Již zakoupené vstupenky podle nich zůstanou platné pro náhradní termín, který zveřejní v dalších dnech. Komu se nové datum nebude hodit, dostane za vstupenky zpět celou částku.

Ostrý zásah v terénu

Záchranářů zasahujících kvůli podezření na koronavirus si všimli čtenáři Deníku Rovnost ve čtvrtek kolem deváté ráno v Masarykově ulici v Blansku. Na sociální síti se objevila fotografie sanitky, u které stál zdravotník s rukavicemi, v overalu a s rouškou. „Fotku jsem viděl a bylo to tak. Jel jsem autobusem, u jednoho z domů stála sanitka a u ní člověk ve speciálním obleku. Jako igelitový overal s rouškou to vypadalo,“ řekl muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho zná.

Mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová potvrdila, že z města zdravotníci odvezli ženu na testy kvůli podezření na nákazu koronavirem. Pobývala před tím v oblasti s vyšším výskytem nemoci. „Jednalo se o preventivní opatření, které jsme konzultovali s hygieniky,“ uvedla.

Karanténu v tomto případě nenařídili.

Online reportáž

Ze stejného důvodu ve čtvrtek převezli muže z Podivína na Břeclavsku. Podle Renaty Ciupek z jihomoravské hygieny nyní čeká na výsledky testů. „V Jihomoravském kraji zatím není žádný potvrzený případ koronaviru. Asi dvě stě lidí konzultovalo svůj zdravotní stav s odborníky. Speciální vyšetření dosud podstoupilo devatenáct lidí. V patnácti případech bylo toto onemocnění vyloučeno, u zbylých se čeká na výsledky,“ uvedla ve čtvrtek Ciupek.

Od pondělí bude bohunická fakultní nemocnice testovat odebrané vzorky v Brně. Dosud je posílá do Ostravy.

Kontakty na hygieniky včetně speciální linky kvůli koronaviru lidé najdou na stránkách khsbrno.cz.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník