Už před desátou hodinou se tvoří hloučky studentů na náměstí Svobody. Modré vlaječky pozvedají pro Masarykovu univerzitu, v zelených tričkách slaví studentský svátek příznivci Mendelovy univerzity a červeně pomalované obličeje značí studenty Vysokého učení technického. „Jsem tady letos poprvé a jsem překvapený, kolik je tu lidí. Příští rok půjdu určitě znovu,“ říká Dominik Síleš.

Každá univerzita má vlastní alegorický vůz, na kterém hrají známé kapely. Mladí lidé poslouchají písničky od kapel jako Jelen, Mandrage, Rybičky 48 nebo Vypsaná Fixa. „Letos nemám čas jít na Majáles na výstaviště, proto je super, že si poslechnu písničky zadarmo. Nejlepší jsou samozřejmě Rybičky,“ má jasno Alexandra Niedomanská.

Studenti vychází z náměstí Svobody, kde slavnostně přestřihávají pásku králové a královny jednotlivých škol i náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula. Pokračují dále přes Šilingrovo náměstí až k areálu výstaviště.

Po celou cestu studenti zpívají písničky, tleskají, skandují jména svých univerzit a v rukou mají barevné světlice. „Nejlepší je samozřejmě Veterinární a farmaceutická univerzita. Máme zde nejlepší atmosféru,“ říká Tereza Macková.

Se studenty farmacie a veteriny sympatizuje také frontman skupiny Vypsaná Fixa Michal Mareda. „Moc děkujeme univerzitě, která má stejné iniciály jako my. Těším se, až se uvidíme i na koncertě a přeji tamním studentům úspěšné zkoušky,“ řve z vozu Mareda.

Průvod sledují i desítky lidí, kteří na škole již nestudují. „Nejsem z Brna, proto vidím průvod poprvé. Moc se mi líbí, jenom je to pro mě až moc hlučné,“ povídá důchodkyně Renata Vávrová.

Nedílnou součástí Majálesu je soutěž o jeho krále a královnu. Králem Masarykovy univerzity je Jan Grygera. Ten si atmosféru pochvaluje. „Je to opravdu show, nečekal jsem, že tu bude tolik lidí. Navíc poslouchají všechno, co říkám z vozu,“ usmívá se Grygera, který většinu času tráví s amplionem v ruce.

Podle policistů se v průvodu sešly tři tisíce lidí, organizátoři uvádí ještě více. „Je zde přibližně pět tisíc lidí, což je nejvíce za poslední roky,“ hlásí za organizátory Karolína Křenková.