Řešením mají být například šetrné budovy. Multifunkční hala, která má vzniknout na výstavišti, bude obklopená rostlinami a ochladí výstaviště a okolí. „Je to nejteplejší část Brna. Hned za řekou je koupaliště Riviéra, kde je dostatek vody i zeleně a teploty tam jsou téměř mnohem nižší,“ komentovala výstavbu primátorka Markéta Vaňková.
Plánovaná úřednická budova na Malinovského bude druhou budovou, která přispěje k zlepšení situace. Magistrát podle Vaňkové začal také instalovat chytré vodoměry a plánuje postavit dvě nádrže na zachycování vody při prudkých srážkách.

Snaha o posun vpřed souvisí s programem SUWAC zabývajícím se udržitelností vody v povodí řeky Dyje. Program řeší větší území a zahrnuje spolupráci šesti krajů. „Pokud budeme klimatickou změnu řešit každý zvlášť, tak výsledku nedosáhneme,“ řekla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.
Spoluprací na projektech chtějí kraje spojit úsilí a zabránit suchům a růstu teplot. „Jestliže je na severu Moravy dostatek vody a na jihu není žádná, musíme věnovat pozornost tomu, jak ji tam dostaneme,“ vyzval poslanec a bývalý brněnský primátor Roman Onderka.
Povodí Dyje trpí dopady sucha a klimatickými změnami nejvíce. „Momentálně nás zaskočilo pět až šest let sucha, které historicky skoro nikdo nepamatuje,“ řekl Pavel Punčochář ze sekce vodního hospodaření ministerstva zemědělství.
JAN MAZÁČ
