Vědci chtějí v novém centru navázat na dosavadní výzkumy klimatických změn, kterým se čeští vědci věnují od roku 1992. „K pohledu biologů a klimatologů se přidají ještě výzkumy socioekonomů, kteří budou zjišťovat, jaký vliv mají klimatické změny na společnost,“ uvedl mluvčí projektu CzechGlobe Martin Procházka. Naplno podle něj začne výzkum fungovat do roku 2014.

Centrum CzechGlobe zaštítí Ústav systémové biologie a ekologie Akademie věd, který sídlí v Brně v ulici Poříčí. Tam bude také pracovat přibližně třetina ze sto padesáti vědců, kteří se do výzkumů zapojí. „Další stovka bude v dalších výzkumných centrech v Česku,“ dodal Procházka.

O práci brněnského centra CzechGlobe se už zajímá i americká NASA a další mezinárodní firmy. Kromě toho podle vědců budou výsledky výzkumu přínosem pro celou společnost. „Všichni víme, že povodně byly v Česku vždy. Jestliže tu však máme stoletou vodu třikrát za dvacet let, vnímáme, že se zvyšuje frekvence klimatických extrémů. A pokud chceme být dobrými správci naší země, musíme se na tyto změny připravit,“ podotkl ředitel projektu CzechGlobe Michal Marek.

Příležitost pracovat ve výzkumném centru dostanou podle něj nejen zkušení vědci. Víc než polovina pracovníků mají být mladí lidé a doktorandi. „Počítáme také s úzkou spoluprací s podobnými výzkumnými centry v zahraničí,“ doplnil Marek. Zkušenosti si chce vyměňovat třeba s kolegy v Itálii či Švýcarsku.

Uskutečnění projektu je možné díky 650 milionům korun od Evropské unie. Přijetí dotace tento týden stvrdilo podpisem i ministerstvo školství, které na projekt dohlíží. „V České republice bude CzechGlobe prvním výzkumným projektem, který se bude zabývat výhradně globální změnou klimatu a jejími dopady na lidský život ve všech jeho oblastech,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Petra Roubíčková.

Díky stejným dotacím, které umožní rozvoj klimatického výzkumu, bude Brno lákat vědce i z dalších oblastí. Peníze z Unie totiž dostal i středoevropský technologický institut CEITEC a mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC. Spolu s dotací pro CzechGlobe tak Unie poslala do Brna na takto velké projekty téměř jedenáct miliard korun.