Minilaboratoře pro provedení tří experimentů přímo ve vesmíru vyrábí odborníci z brněnské společnosti SAB Aerospace. Astronauti v těchto speciálních přístrojích přivezou příští rok na Mezinárodní vesmírnou stanici lidskou moč, kostní dřeň i žabí embrya. Pokusy pomůžou astronautům ve vesmíru se zdravím a péčí o rostliny.
Zhruba polovina astronautů se při pobytu ve vesmíru potýká s problémy s imunitou. „Dva z těchto experimentů by měly přispět k tomu, že se zjistí příčina a nebude hrozit to, že astronaut bude muset třeba kvůli rýmě z mise odletět dřív zpátky na Zemi,“ manažer projektu Biomission Tomáš Kordula. Ve vesmíru totiž můžou zdánlivě banální zdravotní potíže skončit i smrtí.
Pomocí experimentu Urinus pak vědci ověří, zda je možné ve vesmírných podmínkách přeměnit moč v hnojivo. „To by mělo sloužit k péči o rostliny ve vesmíru,“ dodal Kordula.
Kompletní videoreportáž najdete zde:
Misi Biomission 2019, v rámci které astronauti experimenty provedou, pro Mezinárodní vesmírnou stanici navrhla na žádost evropských vědců Evropská kosmická agentura a na starost ji má Češka Magdalena Herová. Ta pracuje pro švýcarské podpůrné centrum Evropské kosmické agentury.
„Na projektu pracuje hodně Čechů, českých firem a dodavatelů. Spousta i přímo brněnských,“ podotknul Kordula.