Skupina nadšenců se schází v devět hodin ráno před zdejším obecním úřadem. Přijíždí také slavnostně vyzdobený fašankový vůz. Ještě před samotným průvodem obcí k maškarám promlouvá starosta Petr Kolaja, převlečený za stařenku s černouškem v nůši. „Počet masek je každý rok různý, někdy je nás pár a jindy naopak vyjde do ulic třeba čtyřicet masek. Myslíme i na děti, pro které je odpoledne připravený karneval a večer si dospělí užijí zábavu s pochováváním basy i bohatou tombolou,“ přibližuje tradiční program starosta.

Právě fašanková zábava se zde koná po roční pauze. „Minulý rok jsme ji vynechali, ale dostalo se nám mnoho kritiky, protože místní se na ni těší. Letos je tak opět na programu,“ dodává Kolaja.

Po krátkém úvodu se parta maškar vydává pozdravit místní obyvatele i prodavačky do zdejší prodejny potravin. Slavnostní průvod po celou dobu doprovází také skupina hudebníků, která skvěle doplňuje veselou atmosféru.

Fašank zpestřuje cestu i mnoha řidičům, kteří v sobotu ráno přes Brod projíždějí. Cestující tak mohou z auta vidět Mexičana, Jamajčana, rabína i početné stádo zvířat od tučňáka až po krávu. „Všichni se snažíme účastnit této akce každý rok a pravidelně měníme kostýmy. Většina si kostým vyrábí sama, což trvá i několik hodin. Když nestíháme, využíváme půjčovny kostýmů,“ prozrazuje ředitel brodské mateřské školky Pavel Pojeta, který pro letošní rok zvolil historickou uniformu.

Mezi stálými účastníky jsou i nováčci, kteří se rozhodli podpořit tradici. „Bydlíme tady teprve od září a chtěli jsme podpořit místní a jejich akce. Fašank jsme ještě nikdy nezažili, jen jsme o něm slyšeli. Možná i proto jsme se rozhodli přijít a je to paráda,“ raduje se Martin Krejčí, který si se svojí partnerkou na jeden den vyměnili oblečení. „Nejtěžší bylo vybrat kostým pro mě, hlavně zvolit správnou velikost,“ dodává Krejčí, který má na sobě dlouhou blond paruku, růžový svetřík a květovanou sukni.

Jeho partnerka naopak zvolila formálnější kostým v podobě obleku, červené kravaty, knírku a afro paruky.

TOMÁŠ KUCEJ