Návštěvníci se v hodinových intervalech vydávali se sličnými průvodkyněmi v dobových kostýmech, Eliškou Mikulkovou a Barborou Malinovou, na mimořádný gastronomický okruh s hradní hostinou.

V tanečním sále pevnosti se od hostesek dozvěděli o způsobu stolování a stravování hradního panstva. V hradní kapli byl připraven košt ochucené a neochucené medoviny, bílého a červeného vína a sladkého moštu z kvalitního ovoce.

V rytířském sále čekala na návštěvníky hostina s Buchlovským menu. U mohutného stolu si zájemci pochutnávali na kyprém mazanci postním, pivní polévce, jelení paštičce s brusinkami, kačici ve své jíše a dobrém jídle z lososa s jíchou.

Středověká kuchyně nebyla tak fádní, jak by se na první pohled mohlo zdát a v mnohém se podobala té dnešní. Rozmanitost stravy se odvíjela i od způsobu života lidí a od toho, kde žili.

Středověké dobroty

Středověké dobroty připravili pro labužníky Filip Krystýnek z hospody u Hanuša, Richard Kutálek, správkyně hradního depozitáře Libuše Mikulová a kastelán Buchlova Rostislav Jošek. Ten se na nádvoří feudálního sídla mistrně otáčel s kuchařkami u osm století starého hliněného dýmníku a o něco mladší chlebové pece.

„Lidé si pod korunami letitých lip pochutnávali na kaši, plackách, žahouru, mazanci, slanině a dalších specialitách. Lidé se nejen olizovali až za ušima, ale všechna připravená středověká jídla do zbla snědli.,“ spokojeně se usmíval kastelán.

Pomyslnou tečkou za akcí byla návštěva černé hradní kuchyně, kde se hosté dozvěděli, jak se ve středověku na hradě vařívalo. Přiložit v hradní kuchyni ruku k dílu návštěvníci nemuseli, ale pochutnat si mohli na chlebu s pravým včelím medem.

A jak k obědu ustrojit kačici ve své jíše podle kuchařky Severina mladšího z poloviny 16. století?

Vezmi mladší kačici, uškubej ji a vykuchej, vypláchni ji červeným vínem a dej péci pouze v tuku a vodě. Pak vezmi trochu pepře, anýzu, zázvoru a soli, a to vše smíchej, přidej pečené kdoule a med. Kačici peč do červena a podávej s prosnou kaší.