V českobudějovické nemocnici zbývá zhruba tisíc dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Zájem není takový, jak se čekalo. Nehrozí však, že by se očkovací látky vracely či dokonce vyhazovaly, lékaři je postupně nabídnou dalším lidem.

Očkování zajišťovali v první řadě praktičtí lékaři. Každý z nich dostal dvacet dávek vakcíny. Všechny naočkovali, další se však objednávat nechystají. „Pozvali jsme dle pokynů chronicky nemocné pacienty. Byli mezi nimi ale tací, kteří to odmítli, tak jsem musela kontaktovat další v pořadí. Dalo mi docela práci to všechno obvolat,“ popsala svou zkušenost lékařka Zdeňka Pavlásková.

Podle jejích slov je nyní zájem o očkování proti prasečí chřipce malý. Lidé se na něj neptají. Stejná situace je i v ordinaci Antonína Vobořila. Lékař tedy již nebude objednávat další balení. Případné zájemce pošle do vakcinačního centra v budějovické nemocnici.

Nový seznam

Zde zatím naočkovali asi 300 pacientů, tisíc dávek mají v zásobě. „Měli jsme už na začátku dostatečnou rezervu a ne všichni, kteří se mohli nechat v první vlně očkovat , toho využili. Rozšiřuje se tedy očkovací seznam,“ vysvětlil Aleš Hejlek, primář oddělení praktického lékařství.

Na řadu nyní přichází profesní skupiny důležité pro chod státu. Na očkování tak budou mít nárok policisté, hasiči, veterináři, pracovníci sociálních služeb, dopravních či energetických společností.

Nové kandidáty vytipoval krizový štáb, lidé se to dozví přímo od firem. „Máme připravený soupis zaměstnanců, které vyzveme, aby se nechali naočkovat. Pokud odmítnou, nabídneme to náhradníkům,“ potvrdil Vladimír Vácha, mluvčí firmy E.ON.

Lékaři očkování doporučují. „Nesetkali jsme se s žádnými závažnými vedlejšími účinky. Strach z vakcíny není na místě,“ uvedl Hejlek.

Policisté či hasiči se hlásí k očkování právě v těchto dnech, jejich počet v krajském městě se již pohybuje ve stovkách. Pokud přesto vakcíny zbydou, nabídnou se postupně dalším skupinám obyvatel. Žádají je hlavně další zdravotníci, například stomatologové, na které se zatím nedostalo.

Čtěte také: Za týden zemřelo na prasečí chřipku v Česku 11 lidí