Nová satelitní čtvrť v Ostravě-Heřmanicích patří mezi nejluxusnější v širokém okolí. Někdo ji říká ostravské Silicon Valley, někdo Beverly Hills. Vždyť zde bydlí například vítkovičtí hokejisté Patrik Bartošák s Janem Výtiskem nebo olomoucký hokejista Petr Strapáč.

Většina honosných bytů je tady už rozprodána, nicméně ty nejmenší, které jsou ještě volné, neseženete pod dva miliony korun, další stojí i výrazně přes tři miliony.

V Kubínově ulici, v těsném sousedství těchto patnácti luxusních bytových domů, koupil nedávno známý heřmanický podnikatel Rostislav Mitrus zchátralou budovu u silnice a jal se ji rekonstruovat. Účel? Veřejně neznámý. A v tom je problém, kterého se lidé v této lokalitě obávají. Podnikatel Mitrus je totiž v okolí znám už několika podobnými případy. Stejně jako na Salmě nebo ve Vrbické ulici nedaleko odtud, i v této luxusní satelitní čtvrti mají lidé obavy z možných budoucích sousedů. Budou jimi sociálně slabí a nepřizpůsobiví lidé?

OBAVY

„Většinou už všichni víme, oč běží. Slyšela jsem, že ten dům koupil a budou tu bydlet sociálně slabí,“ říká obyvatelka satelitu Miroslava Obrusníková. Kvůli těmto obavám už se čtvrtí šíří také petice za založení politického hnutí Slezská pro Ostravu. „Manžel dělá v realitní kanceláři. Podle něj to moc nepomůže,“ obává se Obrusníková.

V ulicích satelitu – Heřmánkové a Pampeliškové – je jen málo lidí, kteří zatím zůstávají v klidu a o obavách sousedů nic nevědí. „Slyšela jsem o tom. Jelikož máme malé dítě, tak se nám to nelíbí. Bojíme se zhoršení životní úrovně a bezpečí,“ říká Markéta Škanderová.

OBCHOD S BÍDOU TADY NECHCEME

„Dokud tu ubytovna není a nebydlí tam nejhorší Romové, tak je to ‚jedna paní povídala‘, ale slyšela jsem, jak to u pana Mitruse chodí,“ sděluje Sandra Suchánková, další z obyvatel ostravského „Beverly Hills“. „Radost z toho ale nemám, protože tu jsou byty, co nestály pár korun. Když vám někdo řekne, že se dolu přistěhuje kupa nepřizpůsobivých, komu by se to líbilo?“ táže se Suchánková.

Nedaleko této čtvrti podle místních už řada Romů bydlí, nikdo s nimi ale nemá sebemenší problém. Podle vícero názorů jsou slušní, bezkonfliktní a zřejmě pracují. „Teď však máme obavy. Slyšeli jsme, že pan Mitrus po ubytovnách nechává přespávat ty úplně nejhorší, nejvíce nepřizpůsobivé kusy. A nejde jen o něj, takhle to na ubytovnách prostě chodí, je to obchod s lidskou bídou, který bychom neradi viděli i tady,“ říká Vít Schuster.

HOKEJISTÉ: PODEPÍŠEME!

Toho se bojí i vítkovičtí hokejisté Bartošák s Výtiskem. „Člověk chce mít klid, nekupuje si drahý byt, aby mu za plot nastěhovali sociálně slabé obyvatele a měl tu binec nebo hluk, což – co si budeme říkat – to v takových případech takhle dopadá. Nesouhlasíme s tím,“ konstatuje Výtisk, který hodlá petici také podepsat. „Když všichni, tak všichni. Musíme držet za jeden provaz.“

Patrika Bartošáka jsme zastihli na dovolené, i on však po návratu svůj podpis připojí. „Nikdo tu s tím nejsme spokojeni. Pokud by ta situace opravdu nastala, museli bychom se asi bavit o zaměstnání hlídače a nějak to řešit. Byty tady mají určitou hodnotu. Chci, aby si můj byt udržel svou kupní cenu a hlavně aby tady bylo bezpečno,“ zdůrazňuje účastník letošních Olympijských her v Koreji.

Sám Rostislav Mitrus se k této své investici veřejně nevyjádřil. U něj doma a zároveň v sídle firmy Mitrustav jsme jej nezastihli a jiný kontakt přímo na něj či firmu neexistuje. Kontaktu předaného jeho pracovníkům dosud sám také nevyužil.

V průběhu týdne se zaměříme na zajímavý vývoj u dalších pochybných investic tohoto podnikatele ve Slezské Ostravě.