Brněnští strážníci budou mít po téměř dvaceti letech nového šéfa. Dosavadního ředitele Daniela Šímu chce město nahradit jeho náměstkem Jaroslavem Přikrylem. Nikdo však zatím neví, co pod jeho vedením městskou policii čeká. Přikryl totiž své plány odmítá komentovat. A koncepci, na základě které Přikryl zvítězil ve výběrovém řízení, odmítá zveřejnit i brněnský magistrát. Podle kuloárních informací je navíc celý konkurz už od začátku ušitý na míru právě Přikrylovi.

Kvůli novému šéfovi to vře mezi strážníky i lidmi, kteří fungování brněnské městské policie dlouhodobě sledují. Z obavy o práci žádný z nich nechce zveřejnit své jméno, redakce je však zná. „Mluví se o tom, že Přikryl plánuje zrušit nepřetržitý provoz ve dvou dvanáctihodinových směnách a místo dvoučlenných hlídek chce do ulic poslat strážníky po jednom,“ popisuje jeden z nespokojených, kteří s Přikrylovým jmenování nesouhlasí.

Další lidé upozorňují na to, že Přikryl už nyní slibuje lidem ve svém okolí posty či zakázky. „Jen krátce po svém jmenování chce například zařídit, aby servis služebních aut převzala od mechaniků městské policie brněnská firma AZ Servis,“ popisuje další nespokojený.

Spekulace Přikryl odmítá

Přikryl sice všechny tyto domněnky odmítá, ale o svých plánech se před oficiálním uvedením do funkce odmítá bavit. „Nyní je předčasné cokoliv komentovat. Poté své další kroky rád popíšu,“ slíbil Přikryl.

O místo nového šéfa strážníků se ucházelo celkem deset lidí. A speciální komise v čele s primátorem Romanem Onderkou z nich jako nejlepšího vybrala právě Přikryla. „Doporučení komise vzali tuto středu na vědomí brněnští radní. Konečné slovo ale budou mít až zastupitelé, kteří budou o novém šéfovi městské policie rozhodovat v pondělí,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Koncepci rozvoje městské policie, na základě které Přikryl zvítězil, však zastupitelé neuvidí. A neuvidí ani plány, které výběrové komisi představili jeho konkurenti. „Tyto věci jsou soukromým majetkem lidí, kteří je vypracovali. Je tedy jen na nich, koho se svými plány seznámí,“ tvrdí Žára.

Zastupitelé tak budou o novém šéfovi městské policie rozhodovat na jen na základě zprostředkovaných informací a Přikrylova krátkého projevu, který bude předcházet hlasování. „O tom, co navrhovali další uchazeči, se však nedozvíme nic. A přesto máme rozhodovat,“ zlobí se zastupitel Filip Kadeřábek z opoziční TOP 09.

Spokojení nejsou ani lidovci. „Nikdo z vedení města zatím nevysvětlil, proč bylo potřeba odvolat dosavadního ředitele Šímu. Ten městskou policii založil a s úspěchem dvacet let vedl, je tedy nepochopitelné, proč se k tomu najednou nehodí,“ upozorňuje šéf brněnských lidovců Daniel Rychnovský.

Podle primátora Romana Onderky je však dění kolem konkurzu naprosto v pořádku. „Kandidát na funkci bude na zastupitelstvu osobně přítomen a bude připraven odpovídat na všechny otázky. A až svoji koncepci po jmenování do funkce rozpracuje, bude samozřejmě k dispozici lidem i zastupitelům,“ konstatuje Onderka.

Původním požadavkům nikdo nevyhověl

Nového šéfa strážníků se Brno snaží hledat už od konce loňského roku. První výběrové řízení však zrušilo a zmírnilo své požadavky, těm původním totiž žádný z uchazečů údajně nevyhověl.

V kuloárech se od počátku spekuluje o tom, že favoritem na funkci je právě Přikryl, který dříve působil jako šéf republikové policie v Brně. V roce 2002 byl ale převeden na tutéž funkci do Hodonína. Vyšlo totiž najevo, že jeho podřízení v Brně falšovali policejní statistiky. Do Brna se vrátil před třemi lety, kdy mu Onderka nabídnul jeho nynější post.