Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tak rozhodl po poradě s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) v rámci restrukturalizace sítě akutních lůžek v hlavním městě. Sdělilo to ministerstvo zdravotnictví. Nemocnice nechtěly rozhodnutí komentovat. Na dotaz uvedly, že nejprve musejí zjistit, co to pro ně bude znamenat.

„Ministerstvo rozhodlo k 1. lednu 2012 odejmout těmto dvěma nemocnicím přívlastek fakultní s tím, že zůstane zachována činnost v dosavadním rozsahu včetně klinik a odborných center,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

„Budeme respektovat rozhodnutí zřizovatele. V nejbližších dnech se s ministerstvem spojíme a budeme další kroky koordinovat,“ řekl ředitel Bulovky Petr Zajíc. „Je to dlouhodobý projekt, ale co přesně pro nás bude znamenat, zatím nevíme. Máme jen informaci, že by se nic měnit pro nás nemělo,“ doplnila mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Lékaři mají obavy

Mezi lékaři ovšem panují obavy, že ztráta přídomku fakultní by mohla znamenat omezení peněz na výzkum a pokles kvality pracovišť. To ministerstvo popírá. Cílem změny názvu obou nemocnic je podle Sršně posílení role kmenových nemocnic, které jsou vázány na sídla lékařských fakult a mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál.

Z celkem 62.200 nemocničních lůžek je v pěti pražských fakultních nemocnicích 7500, z toho na Bulovce 1200 a v Thomayerově necelá tisícovka.

V hlavním městě jsou tři lékařské fakulty, ale pět fakultních nemocnic. Připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích dává přídomek univerzitní jen těm nemocnicím, které jsou navázány na lékařskou fakultu. Bulovka a Thomayerova budou ve specializovaných oborech dál sloužit jako výuková pracoviště medikům, uvedlo ministerstvo.

„Z hlediska spektra péče, výuky i úhrady zdravotní péče se skutečně nic nemění, ale je to první přípravný exekutivní krok pro přeměnu fakultních nemocnic na univerzitní,“ řekl legislativní náměstek Martin Plíšek.

„Dílčí aktivity z akademické oblasti zůstanou ve stávajícím areálu Bulovky a Thomayerovy nemocnice zachovány a v budoucnu se přizpůsobí potřebám lékařských fakult,“ potvrdil Heger. Rozsah zdravotní péče bude podle něj vycházet jako dosud z potřeb pražského a v širším kontextu i středočeského regionu. „V platnosti zůstanou smlouvy s pražskými lékařskými fakultami Univerzity Karlovy, statuty klinik a stávající vedení klinik,“ uvedl. Samotnou změnu názvu provede ministerstvo zdravotnictví změnou zřizovací listiny nemocnic.

Finance na speciální programy

Ministerstvo má zajistit převedení dotací na nové subjekty. Jde o peníze na speciální programy, na Bulovce například AIDS centrum. Ani jedna z obou nemocnic aktuálně od ministerstva žádné peníze na investice nemá.

Plíšek doplnil, že nemocnicím by platby od pojišťoven neměly klesnout, protože nadále v nich bude superspecializovaná péče a dál budou fungovat tamní špičková centra.

V Praze zůstanou tři fakultní nemocnice, a to Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podle ministerstva jde o první zásadní krok transformace pražského zdravotnictví za posledních dvacet let.

Metropolitní nemocnice

O Bulovku i Thomayerovu nemocnici má zájem Praha. Podle Plíška očekává ministerstvo oficiální žádost schválenou zastupitelstvem, zatím žádnou neobdrželo. Rada hlavního města v programovém prohlášení převod má.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný plánuje zákon o převodu Bulovky na hlavní město tak, aby pražskou nemocnicí se stala v půli příštího roku nebo od roku 2013. Zhruba v roce 2014 by mohla být na město převedena i Thomayerova nemocnice.

Město trvá na bezúplatném převodu. Na Bulovce vlastní Praha většinu budov i pozemků, majetek má také v Thomayerově nemocnici. Ročně dává město do oprav desítky až stovky milionů korun. Ministerstvo dává na provoz další desítky milionů. Tyto částky by po převodu muselo platit město. Bulovka potřebuje podle studie na investice nejméně dvě miliardy korun, ministerstvo podle Plíška žádné peníze městu neposkytne.

Podle nejnovějších dostupných dat statistiků činily na konci loňského roku náklady 189 nemocnic 126,8 miliardy korun, celkové výnosy 127 miliard a pohledávky 12,1 miliardy korun. Celkově nemocnice vykázaly ke konci roku kladný hospodářský výsledek ve výši 239 milionů korun. Ztrátu vykázala třetina nemocnic. Fakultní nemocnice jako celek hospodařily vyrovnaně, Bulovka si ale nesla staré dluhy.

Čtěte také:
Primátor: Bulovku chceme, ale musí se vyřešit peníze
Metropolitní nemocnicí se stane pražská Bulovka