O divoké jízdě za svobodou uprostřed komunismu vypráví nový dokument Šimona Šafránka s názvem King skate, který právě běží v českých kinech. Mezi hlavní hrdiny snímku patří i Petr Kotting z Golčova Jeníkova. Ten je jedním ze zakladatelů české skateboardové platformy a také autorem některých unikátních archivních záběrů, které se v dokumentu objevují.

„Poprvé jsem skejt viděl ve Vídni v létě 1968. Táta mi chtěl za odměnu koupit pár angličáků, mě ale fascinovala prkýnka s kolečky. To bylo něco, čemu se nedalo odolat. Měl jsem prkýnko. Jezdil jsem po Praze, asi jediný a asi první,“ vzpomíná na své seznámení se skateboardingem Petr Kotting, který je kromě nadšeného skejťáka také zakladatelem polytechnického kroužku v Golčově Jeníkově, který sdružuje děti se zájmem o stavebnice, modelovou železnici a 3D tisk.

Film King skate, mapující fenomén skateboardingu, byl ve světové premiéře uveden v nesoutěžní části hlavního programu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V kinech snímek, v němž tvůrci zpracovali desítky hodin archivních záběrů, běží od 20. září. „Je to film o partě lidí, která si za železnou oponou vytvořila vlastní svobodný svět plný nekonečné energie, radosti, adrenalinu, přátelství a hudby,“ říká o snímku režisér a spisovatel Šimon Šafránek, kterého téma nadchlo díky knize Martiny Overstreet a Michala Nanoru s názvem Prkýnka na maso jsme
uřízli.

„Bylo to něco nového, výjimečného, ze západu. Byla to volnost. Kdo měl skejt, byl kamarád,“ podotýká Petr Kotting a vzpomíná na první kolečka z gumových granátů. „Dělal jsem si stále nové. Soustruh, bruska, šlejfka a kolečka byla na světě. A pak přišel ten zázrak – polyuretanová kolečka. Kdo to nezažil, asi nikdy nepochopí.“


Podle režiséra snímku, je King skate největší projekt, který dosud dělal. „Měli jsme asi 25 hodin archivů od samotných skejťáků. Jde o úžasné záběry, natočené především na 8mm film. Při jejich sledování mě překvapila kameramanská schopnost samotných skejťáků. Petr Kotting dostal od horolezců pár cívek s barevným 16mm filmem. Vzal je na závody do Karlových Varů a pořídil naprosto fantastické záběry; ukládal kameru do dětského kočárku, aby se neklepala a mohla jet vedle skejťáka, počínal si hodně vynalézavě,“ komentoval archivní materiály režisér snímku.

„Záběry z dětského kočárku jsou dnes už legendární. Chtěl jsem zachytit jízdu na slalomu a jedna maminka mi půjčila skelet kočárku. To, co se natočilo, bylo fantastický,“ vzpomíná Petr Kotting, pro kterého tak podle vlastních slov začala nová jízda, jízda za kamerou.

„To, co přišlo potom, se podařilo natočit. Několik hodin filmu a něco z toho je v bijáku. Celý film jsem viděl dvakrát. Ve Varech a v Praze. Je to hodně silné a není to jen retro. Je to náš příběh. Kamera zachytila asi to hlavní a hudba tomu dává naprosto novou dimenzi. Ale to, jak Šimon zvládnul zmáknout náš svět, to jsem zíral. To, jak jsme žili, to, co to pro nás znamenalo. To jsme tenkrát tak nevnímali,“ dodává Petr Kotting.

Díky archivním záběrům a výpovědím legendárních skejťáků se ve snímku podařilo přiblížit nejen začátky tohoto sportovního odvětví, ale i dobovou atmosféru, emoce a mimořádné lidské příběhy. Od září je King Skate postupně k vidění ve více než sto kinech v celé České republice.