„Dobrá volba, za vlády Pernštejnů se Bystřice rozvíjela. Nové Město má svého Vratislava, my budeme mít Viléma,“ pochválil úmysl radnice Pavel Kohout z Bystřice nad Pernštejnem.

Vilém z Pernštejna byl pro Bystřické jasnou volbou. „Staral se o své panství a dobře spravoval svůj majetek. Proto jsme pro sochu zvolili právě tuto osobnost,“ vysvětlil starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

V tuto chvíli už hledají umělce, který jim sochu vytvoří. Chtějí mít Viléma z Pernštejna opravdu hezkého. „Nechceme, aby vypadal podobně jako pražská Marie Terezie,“ konstatoval Pačiska.

Radnice na novou skulpturu vyčlenila z rozpočtu města na příští rok tři sta tisíc korun. „Umělec, který pro nás sochu udělá, by měl být z regionu. Chceme podpořit někoho místního,“ poznamenal bystřický starosta.

Výběr místa 

Kamenný šlechtic v životní velikosti doplní hrady a další sídla v parku miniatur. Kde přesně bude jeho socha umístěna, o tom rozhodne jeho tvůrce. „Sochař si sám vybere místo,“ potvrdil první muž bystřické radnice.

Někteří už ale mají jasnou představu, kde by měl Vilém z Pernštejna od příštího roku stát. „Já bych ho nejraději viděl mezi Zubštejnem a Pernštejnem. Obě tato sídla mu patřila,“ nechal se slyšet bystřický historik Vladimír Cisár.