Společnost Linkcity se v koordinaci s městem, které jí před více než dvěma lety prodalo nemovitosti na konci Stodolní ulice za účelem výstavby nové rezidence, vrhá do klíčové fáze jednoho z nejočekávanějších projektů v Ostravě. Nadnárodní společnost ze značné části zchátralé budovy koupila za 24 milionů korun bez DPH a za dalších zhruba 600 až 700 milionů postaví novou rezidenci.

Samotné výstavbě bude předcházet demolice stávajících objektů, investor se zahájením prací počítá v závěru letošního roku. Rezidence má být dokončená o dva roky později. Prodej bytů byl spuštěn minulý rok v období Vánoc a ze 131 jednotek ve velikostech od 1+kk až po 4+kk už je přes 50 bytů rezervováno.

Květnový pohled na stavbu multifunkční haly na výstavišti v Brně
Výstavba nové multifunkční haly v Brně pokročila. Prohlédněte si ji z výšky

Podle generální ředitelky Linkcity Kristýny Zavrtálkové poptávají drtivou většinu bytů přímo Ostravané. „Zpočátku jsme evidovali největší zájem o byty s předzahrádkou a jednotky v nejvyšším podlaží, které disponují prostornými terasami s výhledem do širokého okolí. Po této úvodní vlně rezervací se zájem rozprostřel na všechna patra i velikosti bytů,“ uvedla Zavrtálková s tím, že k dispozici jsou stále byty všech dispozic.

Garáže pro 132 aut

Součástí Rezidence Stodolní budou také prostory pro obchody a služby, které mají lokalitě vdechnout nový život a dokončit proměnu čtvrti. Celá oblast projde zásadní proměnou i díky nové pěší zóně se zelení a odpočinkovými místy, která bude společnou investicí města a developera.

Energeticky úsporná budova s fotovoltaikou na střeše zahrnuje 131 bytů na pěti nadzemních podlažích. V suterénu bude garáž pro rezidenty se 132 parkovacími místy, přípravou na nabíjení pro elektromobily a prostornými sklepy. V přízemí bude šest maloobchodních jednotek s celkovou pronajímatelnou plochou 1560 metrů čtverečních.

Ostravar aréna, nebo Ostrava aréna? Na MS v ledním hokeji je nutné ostravskou halu prezentovat jinak
Ostravar aréna, nebo Ostrava aréna? Vítkovická hala během MS změnila název

Mezi budoucími nájemci nebude chybět supermarket, cílem investora je však přilákat i provozovatele pekárny, kavárny či lékárny. Od druhého nadzemního podlaží bude převládat bydlení a společné prostory pro rezidenty. Mimo jiné zde vzniknou dvě komunitní zahrady. Mezi rezidencí a sousední galerií Plato vznikne nová pěší zóna se zelení a lavičkami pro širokou veřejnost.

Inspirace Londýnem

„Věřím, že Rezidence Stodolní pomůže změnit tvář historického jádra Ostravy a dodá mu impuls, aby se stalo vyhledávaným místem pro všechny,“ řekla ředitelka Linkcity Kristýna Zavrtálková. Architektonický návrh nové rezidence připravilo studio Bogle Architects.

Ulice Stodolní v Ostravě
Vstup jen na vlastní nebezpečí. Ostrava má místa, kam ani místní nechodí

„Do návrhu projektu jsme si přáli vtisknout něco, co je pro Ostravu charakteristické. Líbí se nám její snaha se neustále rozvíjet a jít i do odvážnějších forem architektury,“ uvedla ředitelka a architektka Bogle Architects Barbora Markechová.

V návrhu se studio inspirovalo anglickou architekturou: „Chtěli jsme, aby celý projekt byl výrazný, nadčasový a přinesl lokalitě novou energii. I proto jsme se inspirovali Londýnem, kde mají s revitalizací městských brownfieldů zkušenosti již od konce 90. let minulého století.“