Pardubicko, Chrudimsko – Už od keltských dob bývá zvykem koncem dubna zapálit velké ohně a u nich se veselit. Původní svátek Beltine si dnes připomínáme jako „pálení čarodějnic" prakticky v každé obci.

Kdo by chtěl okusit „tradiční" způsob vítání přechodu do teplé a světlé poloviny roku, tak Bójové v archeoparku u Nasavrk na Chrudimsku pořádají tuto sobotu oslavy Beltinu.

„Uvidíte oživlý keltský dvorec, ochutnáte dobroty z kuchyně a odpoledne nazdobíme a vztyčíme májku a samozřejmě nás čeká i beltinový ohňový obřad," přibližuje program náčelník Bójů Lukáš Blažek.

Stovky hořících ohňů nenechají klidně spát hasiče. „Místo pro rozdělávání ohně by mělo být vzdálené minimálně padesát metrů od okraje lesního pozemku a řádně odděleno od hořlavého materiálu. Zakázáno je například rozdělávat oheň ve vysoké suché trávě nebo strništi. Lidé by při rozdělávání ohně měli dbát i na bezpečnou vzdálenost od stohů, obytných a hospodářských stavení. Oheň by se v žádném případě neměl nechávat bez dozoru a následně by se mělo zkontrolovat, zda je ohniště důkladně uhašeno, například zalité vodou nebo zasypané zeminou. Při samotném pálení by lidé měli mít po ruce hasební prostředky jako vodu, lopaty nebo hasicí přístroje. Pálení by se mělo provádět jen za bezvětří," uvádí základní poučky mluvčí hasičů Martina Žahourková.

Pálení čarodějnic na Pardubicku
Břehy – Neděle. V 17:30 lampionový průvod od školky směr hřiště, kde se bude konat volba Miss čarodějnice i soutěže pro děti.
Býšť – Na výběr je v neděli ze dvou možností: V 18:00 hodin na Bumbálce v čarodějnických krojích se soutěžemi, nebo od 19:00 hodin v Bělečku na louce za školou.
Choltice – V neděli od půl šesté na děti čeká tvořivá dílna, ale i diskotéka, šermířské vystoupení a lampionový průvod, zapálení vatry a na závěr ohňostroj.
Kunětická hora – Pozor! Akce Let čarodějnic se tento rok pod Kunětickou horou nekoná!
Opatovice nad Labem – Od 17:30 v neděli u hřiště si můžete opéct buřt a zvolit nejkrásnější čarodějnici.