„Na zanedbaný stav zeleně před Skuhrovem jsem ŘSD upozorňoval už v říjnu 2016. Tehdy mi odpověděli, že na Vysočině mají při silnicích první třídy dvanáct tisíc stromů a nejsou schopni všechny ohlídat. Když se neměli k nápravě ani na jiných místech, rozhodl jsem se obrátit na Českou inspekci životního prostředí, aby jim důrazněji připomněla, jak se mají o své vlastnictví starat,“ přiblížil Michal Závodský důvody své stížnosti.

Nejen před Skuhrovem je však zeleň v žalostném stavu. Situace je podobná v celé havlíčkobrodské části osmatřicítky. Z celkových sedmdesáti nově vysázených stromů, které inspektoři zkontrolovali, jich tady uschlo nejméně třináct.

Tři lípy ze čtyř uschly

Nejsmutnější bilance je u Květnova. „V horní části kopce byly vysázeny čtyři lípy. Tři z nich uschly,“ uvedl za ČIŽP vedoucí oddělení ochrany přírody Pavel Korábek. Podobné je to i u obce Kámen. „Většina vysázených jeřábů ptačích je tady zcela suchá,“ informoval Korábek.

„Následná péče o stromy je zadávána současně s náhradní výsadbou a je určena v různě dlouhé době, která je průběžně plněna. Jihlavská správa silnic se věnuje celé oblasti na Vysočině, která byla v posledních letech zasažena enormním suchem a kalamitami,“ sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

ŘSD nyní hrozí tučná pokuta. „Můžeme jim uložit sankci až do výše jednoho milionu korun,“ vyčíslila mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.

Vše je v řešení

„Přestupkové řízení dosud zahájeno nebylo. Jsme ve fázi vypořádávání námitek k našemu protokolu ze strany kontrolovaného subjektu,“ popsala Nastoupilová. „Vše je v řešení,“ komentovala za ŘSD stroze Ledvinová.

Podobnou situaci ale inspektoři neřeší jen podél této silnice. „Je to podobné i jinde. Zaměřujeme se zejména na náhradní výsadby. Za rok jich zkontrolujeme zhruba deset,“ vysvětlila Nastoupilová.

„Mně přijde, že snad všude, kde stát vysází nové stromky, se pak zanedbává jejich následná péče,“ rozhořčil se Závodský. „Záleží mi na přírodě a rozhodně budu v podobných aktivitách pokračovat,“ dodal přesvědčivě.