Zprávu potvrdila ve čtvrtek nejdříve Radiožurnálu Zikmundova rodina. Zaskočila i jeho přátele v Prosiměřicích na Znojemsku, kam za nimi jezdil pětadvacet let. „Je to hrozně smutná zpráva, i když se to dalo vzhledem k jeho věku čekat. Poslední dva roky už nepřijímal návštěvy. Zapálíme na jeho počest svíčky u cedule, kterou jsme po něm letos neoficiálně pojmenovali ulici v Prosiměřicích,“ reagoval na ztrátu Jaromír Polák, člen dřívějšího Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Globe Prosiměřice. Dnes Cesty 2008.

Miroslav Zikmund
Zemřel Miroslav Zikmund. Legendárnímu českému cestovateli bylo 102 let

Miroslav Zikmund

* Narodil 14. února 1919 v Plzni.
* Na Vysoké obchodní škole se seznámil s Jiřím Hanzelkou.
* První plány na cestu kolem světa začali spřádat již v roce 1938, válka jim je ale načas odsunula.
* V přípravách na cestu však neustali, učili se jazyky, Zikmund jich nakonec ovládl osm, Hanzelka čtyři.

Polák i další parta kamarádů, včetně starosty obce Jiřího Lukeše, se s Miroslavem Zikmundem přátelili. „Poté, co jsme ho před čtvrt stoletím vyzvedli poprvé na nádraží v Brně jsme se stýkali pravidelně, jezdili jsme na jeho narozeniny do Zlína. On jezdil zase k nám na setkání cestovatelů,“ vzpomínal Polák.

Chystali Zikmundovi i chalupu, nakonec ale dostal od obce hotelový pokoj na obecním úřadě. „Nesmírně jsme si ho vážili a cenili si každou minutu s ním. Byly to povzbuzující a inspirativní chvíle. Byl to velmi zvláštní člověk s obrovským charisma,“ vyzdvihl Polák.
Se svými přáteli chce pokračovat v popularizaci cestování, aby Zikmundův odkaz zanechali i budoucím generacím.

Mezi jeho přátele patřil i starosta Prosiměřic Jiří Lukeš. „Zpráva mě zasáhla, po Jiřím Hanzelkovi jsme v Miroslavu Zikmundovi ztratili i druhého největšího legendárního cestovatele,“ reagoval starosta obce na Znojemsku.

Vzpomínají i na Blanensku

Smutná zpráva o úmrtí známého cestovatele a dobrodruha zasáhla také Milana Daňka, šéfa blanenského festivalu filmů, setkání a dobrodružství Rajbas. Sám procestoval kus světa a Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka byli pro něj nedostižnými vzory. „Je to smutná zpráva. Ale svým životem zůstane Miroslav Zikmund nesmrtelný a obrovskou inspirací. Bylo mi velkou ctí strávit s ním pár chvil,“ řekl Deníku Rovnost Daněk.

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund
Pestrý život Miroslava Zikmunda: nocoval na špičce pyramidy, poznal šamany

Před patnácti lety se chystal na výpravu do afrického Konga za Pygmeji.

Chtěl navštívit místa, která Zikmund s Hanzelkou zmapovali na konci čtyřicátých let. „Pan Zikmund se o naší výpravě dozvěděl a těsně před odletem mi poslal okopírovaný deník z míst, kam jsme se chystali. Za ty desítky let se ale hodně změnila. Už tam nebyl žádný prales. Jejich legendární záběry z návštěvy pygmejské vesnice jsme pak použili v našem dokumentu, který jsme mu promítli,“ doplnil Daněk.