Samolepky oslavující Suverenitu zamořily celé centrum města i Lochotín. Podle všeho jde o černý výlep. I proto starosta Lochotína Jiří Uhlík (ODS) podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Samolepky a plakáty jsou úplně všude, na soukromých plochách, sloupech, plotech… Poslední takový výlep byl v ulicích před volbami v roce 1990. Jediná možnost, jak můžu jako starosta s černým výlepem bojovat, je podat trestní oznámení na neznámého pachatele,“ vysvětluje svůj krok Uhlík, podle něhož jde jen o předvolební tah této strany. „Chtějí, aby se o nich psalo,“ míní starosta.

Romana Assadová, která vede kandidátku Suverenity do městského zastupitelstva i na Lochotíně, tvrdí, že za celou reklamní kampaň zodpovídá brněnská firma. „Ještě jsem žádné plakátky nebo samolepky neviděla, půjdu se podívat do centra,“ reagovala podnikatelka. S firmou, která jim výlep zajišťuje, prý bude jednat, a pokud jde opravdu o černý výlep, zjedná nápravu. „V takovém případě donutím agenturu, aby všechny samolepky na vlastní náklady odstranila,“ slíbila Assadová.

Plakáty odstraní

Je však možné, že jim práci usnadní zaměstnanci liberecké firmy Rengl, která má v Plzni na starosti všechny výlepové plochy a která se také zavázala odstranit všechen černý výlep. „Zatím nám ho nikdo neoznámil, ale hned pošleme lepiče–strhávače, aby nepovolené plakáty odstranili,“ řekla Deníku Zuzana Cihlářová z firmy Rengl.

Podle ní do ulic několikrát týdně vyráží pracovníci, kteří černý výlep kontrolují. „Mají vždy na starosti určitý sektor, a co vidí, to odstraní,“ podotýká Cihlářová.

Zatím není ani jasné, jaký postih hrozí tomu, kdo Plzeň samolepkami oblepil. „Zatím zjišťujeme okolnosti případu,“ uvedla policejní mluvčí Martina Korandová, podle níž je předčasné mluvit o možné výši trestu vzhledem k tomu, že zatím není rozhodnuto, zda jde o přestupek či trestný čin.