Právě díky digitalizaci se první celovečerní film Miloše Formana, který se z velké většiny natáčel v Kolíně, může vrátit na plátna kin. Obnovená premiéra Černého Petra se bude promítat na letošním 74. mezinárodním benátském festivalu nejlepších digitálně restaurovaných snímků. Česká premiéra se uskuteční v září v kině Lucerna Praha a také v kolínském kině.

„Kino 99 v Kolíně zahájí tuto mimořádnou událost ve čtvrtek 14. září v 16 hodin ve foyer kina výstavou fotografií, dobových informací z natáčení za účasti pamětníků a zahraje také Městská hudba Františka Kmocha,“ uvedl Jana Lahodová z kolínského kina. Po slavnostním zahájení, jehož se zúčastní mimo jiné i zástupci Národního filmového archivu, přijde na řadu vlastní projekce restaurovaného filmu. Kolín tak bude mít slavnou událost stejně jako Benátky, Praha a New York.

A má na to bezesporu právo. Ve snímku označovaném jako černá komedie diváci poznají například Kmochův ostrov, Karlovo náměstí, Zlatou, Zahradní či Pražskou ulici, Podskalské nábřeží nebo bývalý hotel Savoy, kde dnes sídlí Kolínský deník. Natáčelo se také na tehdy ještě nezastřešeném zimním stadionu či v prodejně potravin na náměstí.

V obchodě si jako komparz zahrály i tehdejší skutečné prodavačky.

Na zimním stadionu si natáčecí štáb tehdy pronajal i hudební kapelu. Filmaři na dveře napsali „Vstup volný“ a potřebné scény natočili s lidmi, kteří přišli na tancovačku.

Zdroj: Youtube

Během čtyř hodin tehdy museli natočit sedm minut čistého času. Žádná ze scén se navíc nemohla zopakovat. Podařilo se.

Dokonce i scény z domácího prostředí šestnáctiletého učně se točily v jedné skutečné kolínské domácnosti, konkrétně v Písečné ulici. Poprvé se v Černém Petrovi před filmovou kamerou objevil i tehdejší vedoucí kolínské Kmochovy hudby Jan Vostrčil označovaný dnes jako jeden z největších českých neherců. V kapele si ho všiml scénárista a režisér Ivan Passer a doporučil ho Formanovi. Jan Vostrčil s Milošem Formanem spolupracoval i na dalších filmech jako Láskách jedné plavovlásky a Hoří, má panenko.

PŘÍSPĚVEK OD KOLÍNA

Město Kolín na digitální restaurování slavného filmu přispělo i finančně. Zastupitelé letos na jaře odhlasovali sto tisíc korun, jež putovaly Národnímu filmovému archivu. „Myslím, že přidaná hodnota jedné z premiér filmu Černý Petr je velká. Navíc střední a starší generace Kolíňáků osobně znala mnoho lidí, kteří se ve filmu objevují. Pro lidi z Kolína se jedná opravdu o kultovní film právě kvůli prostředí, v němž se natáčel,“ shrnul kolínský starosta Vít Rakušan.

Zdroj: Youtube