„Páníček“ do čtyřnohého parťáka kopal a vulgárně mu nadával, aby ho přinutil k pohybu. Kolemjdoucímu se naštěstí fenky zželelo, vzal ji do náručí a zavolal městskou policii.

„Strážník se nejprve snažil pomoci zvířeti, ale smluvní veterinářka byla dva dny mimo město. S ohledem na stav fenky strážník vyhodnotil, že se může jednat o trestný čin týrání zvířete, a obrátil se na Policii ČR,“ popsala situaci mluvčí Městské policie Česká Lípa Eva Vlastníková s tím, že policisté provedli šetření v místě bydliště majitele psa a událost vyhodnotili jako přestupek.

V olomouckém útulku Ligy na ochranu zvířat je aktuálně přes 30 psů zabavených v množírně na Olomoucku
Psi jako továrna na peníze. Otřesný případ množírny z Olomoucka nemá v ČR obdoby

Bez ohledu na právní kvalifikaci bylo strážníkům i policistům jasné, že nemohou důvěřovat tvrzení majitele či jeho syna, že se o psa postarají. Následovalo tedy mnoho telefonátů veterinářům, kteří ale nemohli zvíře okamžitě hospitalizovat. „Jednou z posledních možností bylp umístění fenky do útulku, čehož se ujala vedoucí Útulku Dogsy s tím, že zajistila veterinární péči a následné ošetřování,“ dodala Vlastníková.

Týrané fenky se ujal Útulek Dogsy.Zdroj: se svolením Městské policie Česká Lípa

Případem se nyní zabývá policie, která bude na základě dalších úkonů rozhodovat o hranici mezi přestupkem a trestným činem. Podezřelý se nevyhne ani refundaci nákladů na ošetření psa.

„V současné době čekáme na od zprávu veterinárního lékaře a na její základě se bude odvíjet právní kvalifikace události,“ sdělila krajská mluvčí policie Ivana Baláková. Za trestný čin týrání zvířat surovým nebo trýznivým způsobem hrozí vězení v délce od šesti měsíců až tři roky.

Případ budí emoce 

Událost vzbudila vášně i na sociální síti. „Velké díky patří kolemjdoucímu svědkovi, kterému to nebylo lhostejné a psa zachránil. Doufám, že pes už původního majitele nikdy v životě neuvidí a najde se někdo, kdo se o něj postará. A věřím, že majitel bude pořádně potrestán, veškerou veterinární péči uhradí. Když tohle dělá na veřejnosti, těžko si představit, co dělal se psem za zavřenými dveřmi. Soudní zákaz na pořízení jakéhokoliv zvířete by měl být samozřejmostí,“ okomentoval případ Michal I.

„To snad není pravda, přestupek. Já bych tomu majiteli udělala úplně to stejné! Co to je s těmi lidmi dnes. Odpad společnosti,“ zdůraznila Monika B.

Pes, které Vaňková zakoupila byl vážně nemocný a vyhladovělý. Veterináři brněnské Veterinární univerzity mu již nedokázali pomoci.
Koupili si štěně, záhy uhynulo. Majitelka se nyní pustila do boje s podvodníky

Pracovnice útulku okamžitě zamířily na veterinární kliniku v Doksech. Vyšetření ukázalo volnou tekutinu v plicích, delší dobu narušený obratel a řadu dalších zranění. „Tento počin majitele se nedá nikterak logicky vysvětlit ani omluvit a přijde nám, že chování lidí poslední dobou je čím dál více zvrácené, a proto doufáme, že majitel bude potrestán,“ uvedl útulek nafacebooku s poděkováním všem, kteří se na záchraně fenky podíleli.

Aktuálně je fenka v léčení a našla dočasné útočiště v Útulku Dogsy v Jestřebí.