Liberecká chráněná dílna se do projektu adventních koncertů České televize přihlásila letos na jaře. „Potřebovali jsme větší auto, tranzit, kterým bychom mohli převážet naše lidi na práci v terénu, nářadí nebo zboží k prodeji. K tomu všemu nám zatím slouží jen dva vyřazené osobáky, které nám kdysi věnovali hasiči. Naložit do ně křovinořezy a ještě několik lidí je poměrně složité. Museli jsme kvůli tomu rušit i nějaké vánoční prodeje v Praze, protože jet se zbožím několikrát tam a zpátky by se nám už ani nevyplatilo, a to ani nemluvím o tom, že dvacet let stará auta mají velkou spotřebu a také do opravy je potřeba dávat víc peněz, a nejsou ani bezpečná," vysvětluje ředitelka chráněné dílny Tulipan Zora Machartová, proč zareagovala na výzvu ČT.

ADVENTNÍ KONCERT PRO TULIPAN. Vystoupili na něm například Dagmar Pecková či Štěpán a Matěj Rak.Zdroj: Míša Buchtová/ČT

Spolu s dalšími sto osmi organizacemi. „K mé velké radosti jsme byli vybráni mezi šest finalistů, kteří se měli prezentovat přímo na Kavčích horách. V porotě bylo asi deset lidí z televize, kromě produkčních a režiséra pořadu i herec Jan Potměšil, který adventní koncerty spolu s Ester Janečkovou uvádí. Na prezentaci jsem měla deset minut. Odjela jsem s tím, že mi dají vědět. Zpráva, že jsme byli vybráni, mě zastihla v autobuse, nemohla jsem ani křičet radostí," popisuje Zora Machartová měsíce, které předcházely druhé adventní neděli. Té, která lidi a jejich práci v chráněné dílně představila celé zemi.

A pak už to začalo. „Nejprve přijela televize k nám do liberecké dílny a točila reportáž přímo s lidmi. Někteří z toho byli nervózní, jiné těšil zájem," popsala ředitelka pozdvižení, když se v dílnách, kde se tvoří keramika nebo vyrábějí vánoční věnce či originální textilní bytové doplňky, tašky nebo přání z ručního papíru, objevil televizní štáb a také patron dílny, bývalý zahraniční zpravodaj Michal Kubal. Jako ostřílený televizák se nakonec mezi klienty projevil Martin.

„Na prezentaci jsem měla deset minut. Odjela jsem s tím, že mi dají vědět. Zpráva, že jsme byli vybráni, mě zastihla v autobuse, nemohla jsem ani křičet radostí." říká ředitelka chráněné dílny Tulipan Zora Machartová.

„Rád prodávám na trzích a chtěl bych se naučit nějaký cizí jazyk," řekl v krátkém videu. Do dílny ho přivedli adoptivní rodiče. Měl štěstí. V osmnácti totiž zůstal před branami dětského domova. Se schizofrenií a poruchou osobnosti by jinak zůstal na ulici. V chráněné dílně našel zázemí. Stejně jako padesátka dalších lidí, kteří pod vlídným a odborným vedením umí vzít za práci. Ať už v dílnách, nebo třeba při stavění pódií pro akce, prodeji svých výrobků, úklidu kancelářských prostor nebo lesních pracích.

VÍKEND V LORETĚ

Do pražské Lorety, kde se nedělní koncert natáčel, museli liberečtí dorazit už v sobotu. „Nejprve byly čtené zkoušky, v neděli pak už od tří generálka. Hrozně jsem se bála té zodpovědnosti, a také aby se mi netekla líčidla z televizní maskérny. Když jsem viděla, jak naskakují částky, kolik lidí nám chce pomoci, chtělo se mi hrozně brečet," popisuje ředitelka chvíle před kamerami. Lépe na tom nebyla ani třicítka klientů v hledišti. Dojati byli všichni. „Moc si vážíme té veliké pomoci, a nejvíc chci poděkovat České televizi, za tenhle úžasný projekt

Peníze ze sbírky se poctivě rozdělí mezi účastníky všech čtyř adventních koncertů. Už teď je ale pravděpodobné, že na příští vánoční trhy už lidé z Tulipanu přivezou své zboží v novém autě. „Z takové částky už se dá něco pořídit. Po pěti tisících bychom na auto skládali hodně dlouho," svěřila se dojatá ředitelka.

Nejvíc se ale na nové auto těší Martin. Až se s ním vydá za prací, kterou má ze všech nejraději. Prodávat lidem hrnky i talíře vyrobené svými kolegy. Nejsou to totiž jen tak obyčejné hrnky. Za každým z nich se skrývá lidský příběh.

Znáte Tulipan?

Sdružení Tulipan zaměstnává v chráněné dílně více než padesát zdravotně znevýhodněných osob. Lidí kteří by jinak neměli šanci uplatnit se na trhu práce. Poskytují úklidové a zahradnické služby, šití, žehlení, vazby a tisk dokumentů. Chtěli by rozšířit své aktivity o stěhovací práce a potřebují vybavit tři chráněné byty pro své klienty. Podpořit je můžete mimo jiné i nákupem keramiky nebo originálního bytového textilu na vánočních trzích v Liberci.