Vypuštění vody začalo 18. března, následovalo čištění nádrže Bagr. „Kromě několika velkých předmětů, jako je třeba nákupní vozík, bylo ze dna vytaženo značné množství drobných věcí, jako jsou hračky pro psy, házecí talíře, lahve od alkoholických i nealkoholických nápojů a bohužel i injekční stříkačky,“ uvedl za Magistrát města České Budějovice Petr Lamač.

Později doplnil, že v nejhlubších částech nádrže byla 30 centimetrů vysoká vrstva nánosů, které vznikají mimo jiné z napadaného listí.

Tajemství v minulosti odhalila i upuštěná hladina Orlíku: 

Upuštěná Orlická přehrada odhalila poklady běžně ukryté pod hladinou i kolem Albrechtic nad Vltavou na Písecku.
OBRAZEM: Orlík bez vody. Upuštěná hladina odkryla historické stavby

„V Bagru bychom rádi udrželi nějakou stabilní rybí populaci, čistili vodu i na přítoku nějakým přírodě blízkým opatřením, jako jsou systémy vodních rostlin, a potom by voda měla vypadat podstatně lépe než dřív. Motivací pro tyto práce byla snaha celou nádrž vyčistit. Jsou léta, kdy je plný sinic a zapáchá,“ prohlásila náměstkyně primátorky pro životní prostředí Zuzana Kudláčková.

Koupaliště? Nikoli

Bagr bude s největší pravděpodobností znovu napuštěn ještě před začátkem letní sezony. Ani po vyčištění nádrže se ovšem nepočítá s tím, že by se z něj stalo koupaliště. Lokalita by měla zůstat veřejně přístupnou relaxační zónu pro všechny obyvatele Českých Budějovic.