S krabicemi s heslem v češtině a čínštině se setkali pracovníci Charity. Leták byl přilepený na krabicích s jednorázovými rukavicemi. Fotografie krabic se začala šířit na sociálních sítích, kde se setkala s velkou odezvou veřejnosti. „Zásilky materiálu šly do zařízení v sociálních službách i do nemocnic. Šly tam i s těmi krabicemi, my jsme nebyli jediní,“ poznamenal ředitel Arcidiecézní Charity Olomouc Václav Keprt.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE. 

Ochranné pomůcky přerozděluje olomoucký krajský úřad. Materiál obdrží od ministerstva zdravotnictví nebo vnitra. Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibora Horáka nikdo z personálu krajského úřadu ani olomoucké fakultní nemocnice zevnějšek obalů ochranných prostředků nijak neupravuje.

„To ani není možné, všichni zainteresovaní jsou plně zaneprázdněni příjmem dodávek, jejich rozdělením pro jednotlivé skupiny odběratelů a následnou okamžitou distribucí. Osobně jsem si v tom kalupu vzhledu krabic vůbec nestihl všímat, takže nedokážu potvrdit, jestli něco takového na krabicích, které mi prošly rukama, bylo či nebylo,“ dodal.

Deník o vyjádření požádal i představitele českého státu. Mluvčí vlády odkázala na ministerstvo vnitra, které má distribuci ochranných pomůcek na starosti a kde sídlí Ústřední krizový štáb. Odpověď z resortu vnitra nepřišla.

Kateřina Procházková z projektu Sinopsis sdělila, že tyto letáky s texty se na krabice lepí v Čínské lidové republice. Činí tak pravděpodobně výrobci na pokyn vlády. Lepí je na zboží, které si vlády jiných států kupují, i na ty, které do některých zemí přišly jako dary, ať už některým zemím či čínským komunitám ve světě. 

Čínská propaganda 

„Jde o součást propagandy, kterou Čínská komunistická strana teď v době krize využívá na vylepšení obrazu Číny jako světové velmoci, která pomáhá celému světu a zvládá vše - samozřejmě díky komunistické straně Číny a vládě. Celou věc pak komunikuje dvěma způsoby: pozitivním, že Čínská lidová republika díky Komunistické straně Číny vše zvládá, a negativním, že za pandemii může někdo jiný, ať USA, Itálie či Japonsko,“ uvedla Kateřina Procházková.

Sinopsis je projekt neziskové organizace AcaMedia, na kterém odborně spolupracuje Katedra sinologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o vývoji v Číně a o dopadech v současném světě z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.

Česko v polovině března darovalo Číně devět tun ochranných pomůcek. Záhy se však epidemie začala šířit i v Česku. Čína tak část nabídnuté pomoci nevyužila. V Česku ukázal kritický nedostatek ochranných pomůcek, a tak je Česko začalo v Číně nakupovat, a to v řádu miliard korun.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka Česká republika v dané situaci neměla jinou možnost. Na konci března informoval týdeník Respekt, že se čínští překupníci snažili v Česku během ledna a února organizovaně nakupovat zdravotnický materiál, který je klíčový k ochraně před novým typem koronaviru. Informace o těchto nákupech měla dostat i vláda.