Pořadatelé slibovali nejusměvavější závod světa, kde je výherkyní každá účastnice, a tak to na náměstí Biskupa Bruna u nákupního centra Forum Nová Karolina i vypadalo.

První závod patřil těm nejmenším na dm rodinném běhu. Malí účastníci si spolu s rodiči vyběhli zlatou medaili, která vykouzlila na tváři úsměv každému z nich. „Strašně jsem se těšila. Běžely jsme s mamkou už i loni. Nejvíce se mi líbí ta medaile,“ culila se šestiletá Emma.

Závodění pokračovalo neběžeckou disciplínou nordic walkingu na 2,5 km dlouhé trati. Pak už přišly na řadu běžecké závody na 2,5, 5 a 10 kilometrů. „Běhejte, jako by za vámi běžel bývalý přítel!“ odstartovala závod na 2,5 kilometru komička Simona Salátová.

„To je tak pěkné se dívat na někoho, kdo dře a já sám nic nedělám. To miluju!,“ okomentoval závod dobře naladěný Jakub Kohák. Vřelou atmosféru plnou úsměvů si pochvalovala i organizátorka akce Šárka Mokrá. „Účast je sice nižší, ale atmosféra všechno nahradila. Výkony byly skvělé, ženy usměvavé, a proto to děláme,“ prohlásila Šárka Mokrá.

Deník sportovní atmosféru Českého běhu žen 2023 zdokumentova i v krátké reportáži.