Každý týden si ti, kteří dojíždějí za studiem do vzdálené Prahy, Brna nebo Olomouce, sbalí batohy a odjíždějí do přechodných bydlišť na kolejích nebo v pronajatých bytech.

Cestování vlakem patří mezi nejčastější možnosti přepravy, někteří volí i autobus. Stále oblíbenější se však stává takzvaná spolujízda. Spočívá v tom, že se mezi sebou domluví více lidí a společně vyrážejí na cesty – osobním automobilem.

Podobné dojíždění jistě znají například kolegové z práce, kteří si takto navzájem vypomáhají. Studentská spolujízda je trochu jiná v tom, že se v autě často sejdou i lidé, kteří se nikdy předtím neviděli. Umožňuje to zejména internet. Ten usnadňuje komunikaci a propojuje uživatele mezi sebou.

Existují specializované servery, které nabízejí prostor k organizaci spolujízd. Ještě jednodušším a hojně využívaným prostředkem domluvy jsou sociální sítě. Většina studentů vlastním automobilem nedisponuje. Mají ale štěstí, pamatují na ně i pracující, kteří si na studentská léta a nutnost dojíždět také zažili. 
Ti, podobně jako Pavel P. 
z Rychnova nad Kněžnou, nabízejí ve speciálně vytvořených skupinách na sociálních sítích volná místa v autě při jejich cestě na víkend za rodiči a zpět.

Pavel v Praze studoval a každý týden usedal s krosnou do vlaku, když přejížděl mezi „kolejemi" a rodným domkem v Rychnově. „Po škole jsem si tam našel práci a bydlení. O víkendech ale navštěvuji rodiče v Rychnově. Když vím, že pojedu autem, vždy nabídnu volná místa na internetu. Mám radost, když se auto zaplní. Dostanu příspěvek na benzín, mám milou společnost a ještě dobrý pocit, že šetřím životní prostředí, když nejedu jen sám," říká Pavel.

Pavel poukazuje například na některé dálnice ve velkých amerických městech, kde jsou vyhrazeny speciální jízdní pruhy pro auta s více než jedním pasažérem. Rychlejší a výhodnější průjezd tam má řidiče motivovat, aby šetřili ovzduší a snažili se jezdit společně jedním autem. Když řidič automobil naplní, cestující se „složí" na benzín a oproti jízdě vlakem tak ještě ušetří. Někdy se na studenty usměje i štěstí. O tom Deníku pověděla Tereza J. z Dobrušky: „Minulý rok jsem se stěhovala z Brna z podnájmu. Hledala jsem možnosti, jak odvézt své věci a nábytek do Dobrušky. Na internetu jsem náhodou narazila na spolujízdu v dodávce. Levně, rychle a pohodlně jsem tak všechno převezla."