O hořickém motocyklovém okruhu jeho provozovatelé tvrdí, že jde o nejlépe zabezpečenou trať v rámci celé republiky. Jak ukázaly poslední závody, mít zákazové značky a pořadatele na trati ale nestačí.

Co se v Hořicích odehrálo? V rámci letošního druhého závodního víkendu při prvním závodě třídy IRRC Superbike se na uzavřenou trať dostalo osobní auto, které jelo proti závodníkům. Ti se mu naštěstí stačili vyhnout, a tak nebyl nikdo zraněn. Auto přitom míjeli o centimetry. Okolnosti případu šetří policie, která zkoumá jednání řidiče i pořadatelů.

Incidentem na české Tourist Trophy-IRRC 2019 v Hořicích se nyní zabývalo mimořádné zasedání bezpečnostní komise závodů silničních motocyklů Autoklubu České republiky v Praze. Členové autoklub už svůj verdikt vynesli. Uznali, že bude nutné tratě po celé republice do příště zajistit důrazněji. Potvrdil to také ředitel hořického AMK Tomáš Jenčovský.

Hořický okruh je pak podle vyjádření komise nejlépe zabezpečený v rámci republiky a komisaři se domnívají, že nešlo o selhání pořadatelů. Nicméně i v Praze si počkají na výsledky policejního šetření. Podle Jenčovského všeobecně dojde po celé republice ke zvýšení bezpečnostních opatření na přírodních tratích. Každá akce bude mít svůj bezpečnostní plán, v němž budou znázorněny všechny vjezdy. Na nich bude nově umístěna vedle zákazové značky i překážka.

„Vzhledem k tomu, co se stalo, musíme opatření zpřísnit,“ uznává Jenčovský.

V Hořicích se rozhodli, že na zhruba deset příjezdových cest umístí mobilní železné oplocení, vysoké dva metry. „Bude zde pevná překážka, která bude rychle odstranitelná pro průjezd policie, hasičů, záchranářů,“ podotýká ředitel závodu s tím, že opatření bude pro klub znamenat zvýšení nákladů i počtu lidí.

Část obyvatel Hořic by přesto nejraději vyhnala motorky na okruh mimo město.

„Jezdci sem jezdí právě kvůli hořickému okruhu, který má tradici. To je zcestná myšlenka,“ reaguje Jenčovský. Uznává, že motocyklový sport je nebezpečný a že smrtelné úrazy se stávají i na specializovaných okruzích. V Hořicích už čtyři roky nedošlo k vážnému zranění.