Opravy stavby vedle Divadla Husa na provázku, známé spíše jako Lídlův dům, stojí skoro sto milionů korun a hotové mají být v dubnu příštího roku. „V přízemí po nich nabídneme různorodé provozy. Řemeslnou pekárnu, bistro, vinný bar a prodejnu s občerstvením. Chceme aby zákazník mohl vidět všechny, kteří se podílí na výrobě,“ sdělil projektový manažer Karel Mareš.

Sklepení domu využije dvojice podnikatelů Jan Vlachynský a Andrej Vališ provozující například oceňovaný Bar, který neexistuje. „Koncept nového podniku je propojit restauraci a klub. Návštěvník má přijít na jídlo a zároveň mít pocit, že sedí v klubu,“ popsal Vlachynský.

Lídlův dům
- Dům od roku 1537 patřil cisterciáckému klášteru ve Žďáru nad Sázavou.
- Na konci 19. století ho zakoupil výrobce hudebních nástrojů Josef Lídl.
- Stavba je od roku 1958 památkově chráněná.

Zároveň dodal, že nový podnik otevřou příští rok v červnu. Restaurace je zatím největší projekt podnikatelů.


Lákat do domu má podle projektantů i netradiční zahrada. „Nádvoří domu bude ukrývat jednu z největších vertikálních zahrad v České republice. Vnese atmosféru přírody do města a zároveň čistí a zvlhčuje vzduch,“ prozradil Mareš. Vyšší patra budovy dělníci přestaví na kanceláře a byty.


Dům od roku 1958 patří mezi kulturní památky. „Jedná se o stavbu s významnou hodnotou. Všechny stavební zásahy musí investor konzultovat s památkovým ústavem,“ upozornil památkář Petr Czajkowski. Řemeslníci musí dávat pozor třeba na původní barokní okna, unikátní nástěnné malby nebo omítky.

Palác patřil dlouho dobu klášteru ve Žďáru nad Sázavou. Žďárský opat ho využíval zejména pro reprezentativní účely. Na konci osmnáctého století se v domě nacházel hostinec U Krásné otrokyně. Označení Lídlův dům stavba získala podle výrobce hudebních nástrojů Josefa Lídla, který stavbu na konci devatenáctého století koupil.

PETR UHLÍŘ