Ačkoliv se dovolená v kempech řádí do levnější cenové kategorie, samotná cena se odvíjí od druhu ubytování a nabízených služeb. Člověk najde chatku za dvě stě padesát, ale i tisíc pět set korun. Svou roli hraje obliba a umístění kempu. Na portálu Dokempu získal ze Svitavska a Orlickoústecka nejvíce kladných recenzí autokemp v Žamberku, který je součástí Sportovního a rekreačního areálu Pod Černým lesem.

Návštěvník se může ubytovat v chatce, apartmánu a srubu nebo si zaplatí místo pro vlastní karavan či stan. „Máme asi dvě stě lůžek, ta už jsou asi z devadesáti procent obsazená. Více volných termínů je akorát ke konci srpna,“ prozradil provozovatel žamberského areálu Jan Kulhánek. Nejčastěji je navštěvují rodiny s dětmi. Součástí je totiž aquapark, minigolf a dětské hřiště.

Dalším oblíbeným místem k dovolené či výletu na Orlickoústecku jsou Pastviny. V obci se stejnojmennou přehradou se lidé mohou projet na šlapadlech nebo se v letních horkých dnech vykoupat. I zde je lepší si místo v kempu rezervovat. „Zájem je veliký. Máme ještě volný poslední týden v srpnu a částečně týden předtím. Chaty v létě jsou ale z devadesáti pěti procent zadané,“ sdělila vedoucí Autocampu Šlechtův palouk Emílie Dolečková. Často tam jezdí rodiny s dětmi, ale i bezdětné mladé páry nebo senioři.

Na Svitavsku se mezi pravidelně navštěvovaná místa řadí kemp v Borové u Poličky. „Kemp už vedeme přes dvacet pět let a každé léto máme plno. Posledním trendem jsou hlavně krátkodobé pobyty, v létě sem jezdí převážně rodiny s dětmi,“ řekl provozovatel Stanislav Stodola. Hosté se ubytovávají v chatkách nebo v apartmánech v hlavní budově. Místo je i pro stany. Letos tu navíc přibyla další chatka V.I.P. se sociálním zařízením.

Nejen v době, kdy se koná Smetanova Litomyšl, ale i po zbytek léta možná zaujme milovníky kempování možnost postavit si stan v Litomyšli. Na okraji města se nachází Autokemp Primátor. Ten od minulého léta prošel další rekonstrukcí. „Postavili jsme jednu zděnou chatku, opravili občerstvení a střechu na sociálním zařízení. Hlavně se snažíme oživit to, co tu máme, ale v říjnu chceme s opravami pokračovat,“ sdělil provozovatel kempu Pavel Wetter.

Termíny na červenec a srpen mají z části plné. „Rezervace nejsou na celý kemp, zatím je obsazená tak polovina. Zbytek lidí obvykle dojede v den, kdy potřebují, takže se nám to tu určitě zaplní,“ dodal Pavel Wetter.

Raději v Čechách

Situace kempů a chatových osad na Svitavsku a Orlickoústecku? Podle dat Českého statistického úřadu se v oblasti nachází kolem dvaceti šesti kempů a chatových osad. Mezi lidmi se navíc tato dovolená stává čím dál více oblíbenější záležitostí. V posledních několika letech je zájem o české kempy přímo rekordní.

„Za vyšší počet turistů může částečně zhoršená bezpečnostní situace v některých zahraničních destinacích, kam Češi v dřívějších letech jezdili na dovolené. Dalším faktorem je, co se týče tepla a slunečních dnů, nadprůměrné počasí. A pak také zvyšující se kvalita a rozsah služeb, které kempy hostům poskytují,“ říká manažer portálu Dokempu.cz Aleš Hanzl.