Aktivní v tom jsou muzea v Lounech a Žatci, už několik tématických exkurzí do přírody proběhlo také v rámci projektu Místa zblízka.

Ten je dotovaný Evropskou unií, probíhá na Ašsku, Sokolovsku, Lounsku a Podbořansku. Zájemcům ukazuje zajímavá přírodní místa. Průvodci už je zavedli například do takzvaného Podbořanského Středohoří. Oblasti u Buškovic, která je českým unikátem, kde les místy téměř neroste, zimy jsou často beze sněhu a srážky občas odpovídají polopouštním podmínkám. Průvodci ukázali s komentářem zájemcům také nejvyšší místo okresu Louny – stolovou horu Džbán s divokou historií.

„Zájem lidí je proměnlivý. Třeba na exkurzi u Buškovic přišlo sedmdesát lidí, na Džbán deset. Takové optimum je deset až třicet, záleží ale na charakteru lidí, jak jsou zvídaví, jak často se ptají a podobně,“ sdělil Albert Šturma, který exkurzemi provází. Tématické procházky jsou dlouhé několik kilometrů, zavedou zájemce na zajímavá místa spojená s určitým tématem.

V rámci projektu Místa zblízka se v sobotu 4. srpna koná exkurze s názvem Za příběhem chmele. Sraz účastníků je v 10 hodin na návsi ve Stekníku u Žatce, komentovaná procházka okolím této vesnice zaměřená na chmel bude dlouhá asi tři kilometry.

„Exkurze povede lužní krajinou Ohře, která je jednou z nejstarších a nejznámějších oblastí pěstování chmele. A bude také zčásti procházet veřejnosti běžně nepřístupným areálem výzkumného institutu, kde si například ukážeme, jak vypadá biochmelnice,“ zve Albert Šturma. Exkurze také seznámí s obsahem a trasou plánované naučné stezky věnované právě chmelu, která má vést u Stekníku.

Další tématicky zaměřená procházka se chystá v neděli 12. srpna do okolí Třtěna na Lounsku. Tématem bude teplomilná lokalita Třtěnských strání. Zájemci se dozvědí, jak souvisí stepi s poslední dobou ledovou, co bylo nejspíš oblíbenou potravou mamutů nebo proč je na Lounsku tak sucho.

Komentované prohlídky na zajímavá témata připravuje také muzeum v Žatci. Další z nich se koná příští měsíc v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Historici seznámí zájemce s budovami spjatými se žateckými svobodnými zednáři. Uvidí lóžový dům, dům Velmistra a některé průmyslové objekty. Následovat bude přednáška o Svobodných zednářích v Žatci.

Komentované prohlídky zajímavými částmi města organizuje také lounské muzeum. Ta nejbližší je v plánu v úterý 7. srpna. Půjde o druhou z třídílného cyklu historických procházek, tentokrát zájemce zavede za kostely Žateckého předměstí. „Na programu je tradiční prohlídka kostelů sv. Petra a 14 sv. Pomocníků na sídlišti Louny západ. Ty stávaly v nejstarší části středověkého města,“ zve Jaroslav Havrlant, který účastníky provede.