Účast vystavovatelů nebyla tak velká jako před covidem, méně přivezli zejména slepic a holubů. Členové místní organizace Českého svazu chovatelů (ČSCH) to vysvětlují jako přirozený trend: chovatelů totiž ubývá nejen na Karvinsku.

Rostislav Novák našel u kontejnerů pod třebíčským vlakovým nádražím zbytky prasete
Drsná odpověď na kampaň. V Třebíči někdo ke kontejneru vyhodil zbytky prasete

„Starší odcházejí a mladá krev většinou chybí. Je to ale zapříčiněno také zvyšováním cen krmiv. Když si vezmete, že kdysi stál metrák pšenice pět stovek a dnes víc než jednou tolik, tak je to celkem jasné,“ říká Pavel Walach, předseda okresní organizace Karviná.

Zůstanou dva spolky 

Ještě před pěti lety bylo v okrese osm chovatelských organizací. Všechny ale postupně utlumují svou činnost, nepořádají výstavy. „Skončili už chovatelé v Petřvaldu, Rychvaldu, Skřečoni, Pudlově nebo Doubravě,“ vyjmenovává bývalý předseda ČSCH v Dolní Lutyni, dnes řadový člen, Jiří Trombik.

Podle předsedy okresní organizace je prognóza taková, že zůstanou dva tři spolky. Ten v Dolní Lutyni a třeba v Těrlicku nebo Orlové. „V naší dolnolutyňské organizaci máme asi pětatřicet členů, ale z toho je aktivních tak patnáct,“ říká Walach.

Vlastimil Chovaneček ukazuje komín na střeše, kudy jdou ven spaliny
Lidem z Litoměřic vadí zápach z udírny. Podnikatel: Na vině jsou i výkyvy počasí

Předseda okresu je ale odhodlán ve své činnosti pokračovat. „Na příští rok opět plánujeme výstavu, pokud se tedy něco zásadního nestane. Víme, že členů našich organizací ubývá, ale já věřím, že se situace otočí k lepšímu,“ dodává s optimismem.