Iniciátorka petice o posílení a rozšíření pokrytí telefonního a datového signálu v obcích okolo hory Říp Lucie Blažková z Mnetěše popsala, že v této oblasti leží asi 15 obcí s velice špatným a v některých místech i nulovým signálem od všech tuzemských operátorů. „Operátoři o nedostatku vědí a po proměření signálu bylo konstatováno, že venkovní signál mimo budovu se „chytit“ dá, avšak signály v budovách jsou téměř nulové,“ vylíčila Blažková s tím, že mezery jsou viditelné i na mapách pokrytí operátorů.

„Jsou místa, například Straškov-Vodochody, konkrétně okolo hotelu Amálka, s nulovým signálem. Dále jsou na tom velmi špatně obce Černouček, Mnetěš, Ctiněves či Přestavlky,“ doplnila Blažková. Internetovou petici do včerejšího dne podepsalo 170 lidí z dotčených obcí. Nejde jim jen o komfort, ale obávají se, že si v případě potřeby nebudou moci přivolat rychlou zdravotní péči, pomoc hasičů nebo policie či v případě podnikatelů splnit podmínky systému EET.

Opět hoří skládka komunálního odpadu v Želechovicích.
FOTO: Požár na skládce v Želechovicích mají hasiči pod kontrolou

Trable se signálem by pomohla vyřešit stavba nového vysílače. Operátoři se ale brání, že to není možné.

Mluvčí T-Mobile Jiří Janeček uvedl, že výstavbu vysílače plánoval T-Mobile poblíž Vražkova už před deseti lety. „Bohužel se proti vybudování postavil odbor životního prostředí v Roudnici nad Labem a ani po několikaletém snažení se nám nepodařilo získat souhlas s výstavbou. Bez vybudování nového vysílače nejsme schopni signál zlepšit,“ sdělil Janeček.

Ochranné pásmo

Stejné argumenty zní také od dalších operátorů. „Vodafone se snaží situaci řešit, bohužel zatím naráží na překážky jinde. V okolí Řípu je vyhlášené ochranné pásmo, ke stavbám se tak vyjadřují zástupci památkové péče i ústecký krajský úřad. Navíc v širším okolí je snaha ochránit přírodu. Z naší zkušenosti víme, že odbor životního prostředí posuzuje výstavbu mnohem přísněji, než je běžné jinde,“ vysvětlil mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec a dodal, že výstavba na stávajících objektech naráží na neexistenci dominant.

Včelaři pečují o včelstva a kontrolují, zda mají kam ukládat med.
FOTO: Včelaři se už těší na medobraní. V Chodovlicích kontrolovali včelstva

Mluvčí roudnického městského úřadu Jan Vancl objasnil, že lokalita Vínek u Vražkova, kde operátor zamýšlel stavbu vysílače, je lokálním biocentrem. „Realizace vysílače by si vyžádala umístění kontejneru s technologií a vybudování příjezdové komunikace na vrchol, kde by byl společností požadovaný příhradový stožár umístěn,“ popsal Vancl a dodal, že jednání s T-Mobile ve věci stavby vysílače na Vínku probíhala v letech 2005 až 2012. Odbor životního prostředí tehdy doporučoval zvážení umístění vysílače v obci Vražkov na objektu sušičky chmele, případně kdekoli v intravilánu, nebo v blízkosti hřbitova v katastru obce Straškov.

Navrhoval i varianty vysílačů, které nepůsobí tak rušivě. „Vhodnou variantou by mohl být i stožár typu „borovice“, který je však na realizaci finančně nákladnější. Po tomto období už s roudnickým úřadem v této věci společnost nejednala. Pokud by se však situace změnila, jsme připraveni se věci opět věnovat,“ doplnil Vancl.