Osobní záštitu nad festivalem převzalo sedmnáct starostek a starostů, jejich města či obce se zároveň staly oficiálními partnery festivalu.

Mezi partnery nechybí velká města jako je Šumperk, Jeseník či Rýmařov, ale i menší horské vesničky jako je například Ostružná nebo Branná.

„Velmi vítám existenci festivalu, protože regionální gastronomie je pro cestovní ruch velmi důležitá. Věřím, že restauratéři se tohoto nelehkého úkolu zhostí s grácií profesionálů, a že pomohou tradičním jídlům Jeseníků znovu ožít,“ komentoval starosta Rýmařova Petr Klouda, který byl prvním zástupcem z Moravskoslezského kraje, který přijal nabídku na partnerství.

V druhém kraji Jeseníků, Olomouckém, se do festivalu zapojila o poznání menší obec. Branná, s necelými čtyřmi sty obyvateli. Je vyhledávaným turistickým cílem, proto nejsou starostce Marcele Kozákové projekty rozvíjející cestovní ruch cizí.

„Dobré jídlo má rád každý, po dlouhém výletě v Jeseníkách obzvlášť. Jsme sice malinkatá obec, ale turistům nabízíme celou řadu zajímavostí. Kromě tradičních jídel v restauraci Kolštejn mohou turisté v Branné ochutnat oblíbené máslové trubičky, které jsou také regionálním produktem,“ láká k návštěvě Branné Marcela Kozáková.

Společné partnerství a osobní záštita starostek a starostů Jeseníků napříč oběma kraji jistě dodává gastronomickému festivalu Chuť Jeseníků na vážnosti a dává naději spolupráce obou krajů v budoucnosti.

Do gastronomického festivalu Chuť Jeseníků, který odstartoval v polovině června a potrvá do koce září, se zapojilo celkem pětadvacet hotelů, restaurací a hospůdek z oblasti Jeseníků. Jejich majitelé či provozovatelé se zavázali, že po celou dobu trvání festivalu budou mít na svých jídeníčcích pokrmy podle starojesenické kuchařky.